Z wizytą w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport w Balicach  i w  Śląskim Centrum Logistyki w Gliwicach

Uczniowie z klas o profilu technik logistyk z Powiatowego Zespołu Nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach oraz Powiatowego Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu, realizujących projekt „Utworzenie i rozwój Centrum Kompetencji Zawodowych branży administracyjno-usługowej Powiatu Oświęcimskiego” w kwietniu i maju  2022 roku wieźli udział w wizytach zawodoznawczych w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport w Balicach  oraz w Śląskim Centrum Logistyki w Gliwicach.

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice jest chętnie odwiedzany przez uczniów naszych placówek, gdyż wizyta w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport w Balicach, dostarcza nowych wiadomości zawodowych podanych w interesujący sposób.

Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport to unikatowy ośrodek edukacyjny przybliżający zasady funkcjonowania lotniska oraz jego organizację. Misja CEL realizowana jest poprzez organizację zajęć specjalistycznych, szkoleń, warsztatów, kursów e-learningowych, czy udostępnianie dedykowanej dla tego obiektu infrastruktury terminalowej.  Uczniowie Powiatowego Zespołu Nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach podczas wizyty wzięli udział w warsztatach dotyczących wykorzystywania map lotniczych, planowania swojego lotu, tworzenia planu lotu, obliczania niezbędnego paliwa oraz dokonywania wyważenia samolotu.  Uczniowie zostali podzieleni na grupy i wraz z prowadzącymi dokonywali analizy depeszy lotniczej. Następnie każda z grup wyznaczała trasę lotu z lotniska w Krakowie do lotniska w Radomiu (uwzględniając trzy punkty zwrotne), przygotowywała plan lotu i wypełniała dziennik nawigacji. Młodzież poznała ”kod lotniska” obraz obliczała zużycie paliwa podczas lotu, dystans oraz czas lotu. Na zakończenie uczniowie obliczali masę samolotu i oraz sprawdzili, czy dobrze wyważyli samolot tak, aby odbił się od ziemi i bezpiecznie doleciał do wyznaczonego celu. Przyszli logistycy zdobyli nowe doświadczenia dotyczące realizacji trudnych, odpowiedzialnych zadań zawodowych na lotnisku.

Tegoroczne Dni Otwarte Śląskiego Centrum Logistyki  SA w Gliwicach były okazją dla uczniów Powiatowego Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu do zapoznania się ze strukturą spółki. Śląskie Centrum Logistyki S.A. w Gliwicach dysponuje magazynami o łącznej powierzchni ok. 28 tys. m2, placami składowymi o pojemności 70 000 t, portem śródlądowym, stacją i bocznicą kolejową (ok. 11 km torów kolejowych), pomieszczeniami biurowymi o pow. 3 000 m2 oraz terminalem kontenerowym i parkingiem dla TIRów. Zajmuje ogółem powierzchnię 47,6 ha. Wchodząc na teren tak znacznego kompleksu logistycznego uczniowie zanim rozpoczęli właściwy program wizyty dla swojego bezpieczeństwa zostali zapoznani z instrukcją BHP Centrum. Po czym młodzież podczas trzygodzinnej wizyty zapoznała się z organizacją pracy magazynów, placów składowych, portu śródlądowego, stacji i bocznicy kolejowej oraz terminala kontenerowego.
Należy nadmienić, że uczniowie powiatowych Ozetów znaleźli się w gronie prawie 600 osób odwiedzających Centrum podczas tegorocznych Dni Otwartych.