Przedsiębiorczość w praktyce - konferencja dla nauczycieli 


W dniu 8 grudnia 2022r. w murach Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu odbyła się konferencja pn.: „Przedsiębiorczość w praktycznych zastosowaniach - mikro i makroekonomiczne aspekty.

Zaproszonych na konferencję nauczycieli kształcenia zawodowego z placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Oświęcimski przywitała Pani dr n. o zdr. Sonia Grychtoł, Rektor i profesor Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu, Pani Prorektor ds. Nauczania i Rozwoju dr Katarzyna Wadoń-Kasprzak oraz Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk o Ekonomii i Bezpieczeństwie Pani dr Justyna Dąbrowska.

Konferencja została zorganizowana w oparciu o umowę pomiędzy Małopolską Uczelnią Państwową w Oświęcimiu a Powiatem Oświęcimskim oraz zapisy porozumień o współpracy zawartych pomiędzy Uczelnią oraz oświęcimskimi placówkami: Powiatowym Zespołem Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych, Powiatowym Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego i Powiatowym Zespołem Nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, obejmujących realizację wspólnych przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym m.in. seminariów, konferencji czy warsztatów.

W przedsięwzięciu uczestniczyło 21 nauczycieli przedmiotów zawodowych biorących udział w projektach: „Utworzenie i rozwój Centrum Kompetencji Zawodowych branży administracyjno-usługowej Powiatu Oświęcimskiego” oraz „Utworzenie i rozwój Centrum Kompetencji Zawodowych branży turystyczno- gastronomicznej Powiatu Oświęcimskiego”, dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalnego Programu z Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 10 Oś Priorytetowa Wiedza i Kompetencje, Działanie 10.2 Rozwój kształcenia zawodowego, Poddziałanie10.2.2 Kształcenie zawodowe uczniów – SPR.

Program konferencji obejmował zagadnienia dotyczące przedsiębiorczości w ujęciu mikroekonomicznym oraz makroekonomicznym, kwestie finansów i przedsiębiorczości oraz przejawów przedsiębiorczości w inwestowaniu. Słuchacze zostali również zapoznani z tzw. dobrymi wzorami postaw przedsiębiorczych.

W ramach konferencji wykład tematyczny pn.„Przedsiębiorczość w praktycznych zastosowaniach - mikro i makroekonomiczne aspekty” poprowadziła mgr Anna Jonkisz-Zacny wykładowca Instytutu Nauk o Ekonomii i Bezpieczeństwie oświęcimskiej uczelni, która również opracowała materiały szkoleniowe, przekazane uczestnikom konferencji. Organizacja przedsięwzięcia przez kadrę Uczelni zapewniła odpowiedni poziom merytoryczny.

Głównym celem konferencji było rozszerzenie zakresu kompetencji kadry oraz przybliżenie zakresu zagadnień związanych z aktualną sytuacją gospodarczą i społeczną w oparciu o badania naukowe zrealizowane przez prowadzącą wykład Panią Annę Jonkisz-Zacny. Uzyskana aktualizacja wiedzy zostanie wykorzystana przez nauczycieli w trakcie zajęć edukacyjnych z przedsiębiorczości prowadzonych dla młodzieży w poszczególnych szkołach. Jak również pozwolą kompleksowo przedstawić młodzieży możliwości jakie niesie rynek pracy w uzyskanym zawodzie. 


Z wizytą u pograniczników 

14 listopada 2022r. już po raz czwarty uczniowie Powiatowego Zespołu Nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach odwiedzili Placówkę Straży Granicznej im. gen. bryg. Mieczysława Ludwika Boruty – Spiechowicza w Zakopanem ramach projektu: „Utworzenie i rozwój Centrum kompetencji zawodowych branży administracyjno-usługowej Powiatu Oświęcimskiego”. Celem wizyty zawodoznawczej było poznanie przez  uczniów klasy 1l technikum (technik logistyk) funkcjonowania Placówki. 

W trakcie spotkania przedstawiono młodzieży realizowane przez Straż Graniczną zadania oraz charakterystykę służby w formacji. Uczniowie zapoznali się ze sprzętem specjalistycznym, używanym przez funkcjonariuszy w codziennej służbie. Ciekawym elementem wizyty była wyprawa na polsko-słowacką granicę, gdzie w patrolu pieszym dokonano przeglądu znaków granicznych. Podczas spotkania zakopiański funkcjonariusz zachęcał młodzież do wstąpienia w szeregi Straży Granicznej, informując jednocześnie o zasadach naboru i egzaminach do formacji. Zarówno podczas prelekcji, jak i podczas patrolu pieszego młodzi ludzie zadawali pytania dotyczące codziennej służby.

Źródło: PZ Nr 6 SZiO w Brzeszczach


Ostatnie staże wakacyjne  w projekcie 

Celem realizacji stażów zawodowych realizowanych w ramach projektu BAU było wykorzystanie nabytej wiedzy i umiejętności w praktyce, rozszerzenie kompetencji zawodowych. W tegorocznej ostatniej już edycji staży zawodowych w projekcie w Powiatowym Zespole Nr 6 w Brzeszczach uczestniczyło 8 stażystów. 

Stażyści z klas  3 technikum logistycznego rozpoczęli staże szkoleniem bhp. Realizowali  je  pracując oraz zdobywając doświadczenie zawodowe na stanowiskach magazynowych. Uczniowie mogli wykorzystać swoje umiejętności nabyte na kursach realizowanych w ramach projektu, a potwierdzone uprawnieniami wydanymi przez Urząd Dozoru Technicznego. I tak np. nabyta umiejętność obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych okazały się bardzo przydatne. 

W stażach wzięły udział również uczennice z klas 3 o profilu technik weterynarii. Wykonywały  czynności pomocnicze związane z profilaktyką i leczeniem chorób zwierząt jak np.: wykonywanie w/w czynności podczas weterynaryjnych zabiegów chirurgicznych, leczniczych, profilaktycznych i fizjoterapeutycznych, sprawowanie opieki nad zwierzętami leczonymi i po zabiegach chirurgicznych, dobieranie materiałów oraz wykonywanie opatrunków i okładów u zwierząt. Dziewczęta sumiennie realizowały powierzone zadania potwierdzając tym samym właściwy wybór kierunku kształcenia.

Za zrealizowanie 150 godzin stażu każdy stażysta otrzymał stypendium stażowe w wysokości 2 tys. zł.

Wszyscy stażyści przestrzegali dyscypliny pracy oraz wykonywali rzetelnie powierzane im zadania zawodowe. Razem z Dyrekcją PZ Nr 6 w Brzeszczach oraz p. Beatą Dubiel- Wojtas (koordynatorem szkolnym projektu) serdecznie dziękujemy Pracodawcom, którzy umożliwili realizację stażu zawodowego młodzieży: Raben Logistics Polska sp. z o. o. oddział w Czechowicach-Dziedzicach, firma „BUDMAT" w Bielanach, ,,KOCHMANEK" w Zasolu, Przychodnia Weterynaryjna „Felis” w Brzeszczach, Lecznica Weterynaryjna „Błonie s.c." w Oświęcimiu oraz Ośrodek Ikarion w Bobrku.

Źródło PZ Nr 6 w Brzeszczach


Z wizytą w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport w Balicach  i w  Śląskim Centrum Logistyki w Gliwicach

Uczniowie z klas o profilu technik logistyk z Powiatowego Zespołu Nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach oraz Powiatowego Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu, realizujących projekt „Utworzenie i rozwój Centrum Kompetencji Zawodowych branży administracyjno-usługowej Powiatu Oświęcimskiego” w kwietniu i maju  2022 roku wieźli udział w wizytach zawodoznawczych w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport w Balicach  oraz w Śląskim Centrum Logistyki w Gliwicach.

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice jest chętnie odwiedzany przez uczniów naszych placówek, gdyż wizyta w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport w Balicach, dostarcza nowych wiadomości zawodowych podanych w interesujący sposób. 

Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport to unikatowy ośrodek edukacyjny przybliżający zasady funkcjonowania lotniska oraz jego organizację. Misja CEL realizowana jest poprzez organizację zajęć specjalistycznych, szkoleń, warsztatów, kursów e-learningowych, czy udostępnianie dedykowanej dla tego obiektu infrastruktury terminalowej.  Uczniowie Powiatowego Zespołu Nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach podczas wizyty wzięli udział w warsztatach dotyczących wykorzystywania map lotniczych, planowania swojego lotu, tworzenia planu lotu, obliczania niezbędnego paliwa oraz dokonywania wyważenia samolotu.  Uczniowie zostali podzieleni na grupy i wraz z prowadzącymi dokonywali analizy depeszy lotniczej. Następnie każda z grup wyznaczała trasę lotu z lotniska w Krakowie do lotniska w Radomiu (uwzględniając trzy punkty zwrotne), przygotowywała plan lotu i wypełniała dziennik nawigacji. Młodzież poznała ”kod lotniska” obraz obliczała zużycie paliwa podczas lotu, dystans oraz czas lotu. Na zakończenie uczniowie obliczali masę samolotu i oraz sprawdzili, czy dobrze wyważyli samolot tak, aby odbił się od ziemi i bezpiecznie doleciał do wyznaczonego celu. Przyszli logistycy zdobyli nowe doświadczenia dotyczące realizacji trudnych, odpowiedzialnych zadań zawodowych na lotnisku.


Tegoroczne Dni Otwarte Śląskiego Centrum Logistyki  SA w Gliwicach były okazją dla uczniów Powiatowego Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu do zapoznania się ze strukturą spółki. Śląskie Centrum Logistyki S.A. w Gliwicach dysponuje magazynami o łącznej powierzchni ok. 28 tys. m2, placami składowymi o pojemności 70 000 t, portem śródlądowym, stacją i bocznicą kolejową (ok. 11 km torów kolejowych), pomieszczeniami biurowymi o pow. 3 000 m2 oraz terminalem kontenerowym i parkingiem dla TIRów. Zajmuje ogółem powierzchnię 47,6 ha. Wchodząc na teren tak znacznego kompleksu logistycznego uczniowie zanim rozpoczęli właściwy program wizyty dla swojego bezpieczeństwa zostali zapoznani z instrukcją BHP Centrum. Po czym młodzież podczas trzygodzinnej wizyty zapoznała się z organizacją pracy magazynów, placów składowych, portu śródlądowego, stacji i bocznicy kolejowej oraz terminala kontenerowego. 
Należy nadmienić, że uczniowie powiatowych Ozetów znaleźli się w gronie prawie 600 osób odwiedzających Centrum podczas tegorocznych Dni Otwartych.