Dzień Pamięci w „Dąbrowskiej”

Teresa Jankowska, członkini zarządu powiatu reprezentowała władze Powiatu Oświęcimskiego na uroczystościach w dn. 29 kwietnia z okazji Dnia Pamięci w Powiatowym Zespole Nr 9 Szkół im. Dąbrowskiej w Kętach. Wraz z przedstawicielami pozostałych delegacji oddała hołd i złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą nauczycieli związanych z ziemią kęcką, zamordowanych przez niemieckich okupantów w ramach walki z polską inteligencją.

Gości powitała w murach szkoły dyrektor Anna Kapcia. We wzruszającej podróży w czasie, widowisku artystycznym przygotowanym przez obecnych nauczycieli i uczniów „Dąbrowskiej”, a upamiętniającym wspomnianych przedwojennych pedagogów uczestniczyło liczne grono decydentów. M.in. burmistrz Kęt Marcin Śliwa i jego zastępca Rafał Ficoń, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu powiatu oświęcimskiego, przedstawiciele miejscowych instytucji kultury i Towarzystwa Miłośników Kęt oraz duchowieństwa.

Gościem szczególnym była pochodząca z Kęt małopolska kurator oświaty Gabriela Olszowska.

Jej dziadek był woźnym w liceum im. Dąbrowskiej, a podczas okupacji ważnym ogniwem w miejscowej strukturze Armii Krajowej.

- Tegoroczny montaż słowno-muzyczny pt. „Byliśmy... jesteśmy” przygotowała Oliwia Brzeźniak-Pałgan wraz z uczennicami i uczniami klasy 1j1. Obchody tego dnia nie byłyby możliwe, gdyby nie praca Donaty Wójcik-Bąbskiej, Sebastiana Gabrysia, Sławomira Dwornika, Anety Wiśniewskiej i Pawła Stwory oraz wszystkich tych nauczycieli i uczniów, którzy włączyli się w oprawę sceniczną i przygotowali poczęstunek. Dziękujemy! – poinformowała placówka.

***

23 kwietnia 1940 r. okupanci wydali polecenie zebrania w budynku szkoły wszystkich kęckich nauczycieli i w liczbie 30 osób wywieziono ich stąd do Dachau, a później do Mauthausen-Gusen. Do Kęt nie wrócili: Stanisław Zbierski, Bronisław Babiński, Bogdan Łuszczyński – pierwszy nauczyciel i dyrektor zakładu do 1930 r. W wyniku działań okupanta życie straciły polonistka Aniela Maciejczyk (zrzucona przez hitlerowców z trzeciego piętra) oraz nauczycielka gimnastyki Gisela Bialer, Żydówka (Źródło: https://dabrowska.info/historia-szkoly/ )

Fot. RafLor (Więcej zdjęć z tego wydarzenia można obejrzeć na profilu Powiatu na Facebooku)