1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W imieniu mieszkańców naszego powiatu hołd tym, którzy pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowo walczyli z władzą komunistyczną, oddał Zarząd Powiatu w Oświęcimiu. Włodarze złożyli wiązanki na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu.
Na placu Kościuszki staroście Andrzejowi Skrzypińskiemu towarzyszyli wicestarosta Paweł Kobielusz oraz członkowie zarządu – Teresa Jankowska, Grażyna Kopeć i Jerzy Mieszczak.
Na terenie uczelni delegacji Powiatu towarzyszył Radosław Folga, prorektor ds. studenckich i promocji w MUP. Oddano hołd patronowi Małopolskiej Uczelni Państwowej, rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Ochotnikowi do KL Auschwitz, który walczył o wolną Polskę zarówno z niemieckimi okupantami, jak i po wojnie z władzami komunistycznymi. Zapłacił za to najwyższą cenę.
Żołnierze Wyklęci pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowo walczyli z władzą komunistyczną. Propaganda PRL-u określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.
Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach bezpieki oraz Informacji Wojskowej. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.
Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik „Olech” poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek” zginął w walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku.
W latach 1944-1956, według wciąż niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego. Wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach. (Źródło: Fundacja Wolność i Demokracja).