Naczelnik: Barbara Leszczyńska

Do podstawowych zadań Wydziału należy:

1. Koordynacja prac w zakresie kompleksowego programowania i ustalania strategii rozwoju Powiatu.
  2. Opracowywanie i rozpowszechnianie materiałów o charakterze promocyjnym i informacyjnym na temat Powiatu.
  3. Promowanie potencjału gospodarczego, turystycznego, przyrodniczego i kulturalnego Powiatu w kraju i za granicą.
  4. Nawiązywanie kontaktów i współpracy z samorządami partnerskimi w kraju i za granicą.
  5. Współpraca z mediami w zakresie przygotowywania i publikacji materiałów prasowych i telewizyjnych.
  6. Organizacja imprez promujących Powiat, w tym kulturalnych i sportowych.
  7. Koordynowanie uczestnictwa władz Powiatu w obchodach rocznic państwowych na terenie gmin z terenu powiatu.
  8. Prowadzenie korespondencji okolicznościowej.
  9. Wytyczanie i znakowanie szlaków turystycznych i ścieżek dydaktycznych.
  10. Organizowanie okolicznościowych spotkań z przedstawicielami lokalnych społeczności.
  11. Zarządzanie strony internetowej Powiatu.
  12. Prowadzenie ewidencji uczniowskich klubów sportowych.
  13. Realizacja powiatowego programu opieki nad zabytkami i współpraca z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
  14. Prowadzenie spraw związanych z organizowaniem działalności kulturalnej i sportowej oraz   tworzeniem powiatowych instytucji kultury.
  15. Podejmowanie działań zapewniających rozwój twórczości artystycznej oraz związanych   z opieką  nad amatorskim ruchem artystycznym.
  16. Prowadzenie spraw związanych z tworzeniem muzeów oraz nabywaniem muzealiów.
  17. Załatwianie spraw związanych z organizowaniem i prowadzeniem bibliotek publicznych.
  18. Tworzenie warunków prawno-organizacyjnych i ekonomicznych dla rozwoju kultury fizycznej.