02
sierpnia
2022
Niezwykle klimatycznym i poruszającym koncertem zakończyła się wizyta delegacji w partnerskim powiecie Dachau
Koncert z okazji 7. rocznicy podpisania Umowy Partnerskiej pomiędzy samorządami powiatowymi Oświęcim i Dachau w wykonaniu brzeszczańskiej grupy Besides odbył się na dziedzińcu Klasztoru Karmelitanek przy Miejscu Pamięci Dachau.
Zespół zaprezentował utwory z płyty „Bystanders” - koncept-albumu, na którym znalazło się osiem utworów instrumentalnych nagranych wraz z kwartetem smyczkowym, inspirowanych historiami więźniów Auschwitz i losami mieszkańców okolicznych ziem, żyjących w cieniu obozu podczas II wojny światowej. Jak informują muzycy na swej stronie https://www.besides.pl/zespol/ album zrodził się z osobistej potrzeby przepracowania nagromadzonych przez lata emocji, wywołanych bliskością tego szczególnego miejsca.
Wśród publiczności znaleźli się też przedstawiciele młodzieży z całego świata, którzy przebywają obecnie w Dachau w ramach Międzynarodowych Spotkań Młodzieży.
Wierzę, że ta muzyka, w tym wyjątkowym miejscu - na dziedzińcu Klasztoru Karmelitanek, i przy tej wyjątkowej publiczności - jaką tworzycie Wy młodzi ludzie z całego świata, zabrzmi w sposób szczególny, że przesłanie Nigdy więcej Wojny, które jest od lat naszym mottem było słyszalne jak nigdy wcześniej – powiedział starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński witając gości.
Fot. WS
02
sierpnia
2022
Wernisaż wystawy „33 lata artystycznej przyjaźni” w Dachau
W ubiegły czwartek, w Galerii Kleine Altstadtgalerie w Dachau delegacja powiatu oświęcimskiego wzięła udział w wernisażu wystawy „33 lata artystycznej przyjaźni”.
Podczas wystawy prezentowano dzieła artystów z powiatu oświęcimskiego: Pawła Warchoła, Elżbiety Pietruczuk, Jerzego Pietruczuka, Remigiusza Dulko, Martyny Paluchiewicz-Łabaj, Barbary Wójcik, Waldemara Rudyka, Agnieszki Kobielusz oraz artystów z Powiatu Dachau: Floriana Marschall, Heiko Klohn, Wolfganga Sand, Anny Rose Lea Dietze, Annekathriny Norrmann, Johannesa Karl, Niny Anabelle Markl.
To właśnie 33 lata temu podczas wystawy zorganizowanej w Oświęcimiu nawiązano pierwsze kontakty, przyjaźnie które zaowocowały szeregiem spotkań artystów i innych grup społecznych, które w rezultacie stanowiły podwaliny pod partnerstwo naszych powiatów - powiedział starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.
Bardzo się cieszę, że mogę osobiście podziękować i pogratulować Wam drodzy artyści – wytrwałości, talentu, z jakim bez konieczności używania słów pokazujecie swoje emocje, sposób na lepszy świat – pełen refleksji i życzliwości dla drugiego człowieka. Jesteście dla nas wzorem pokonywania barier, niwelowania uprzedzeń i tworzenia pomostu porozumienia - dodał włodarz powiatu.
Udział wernisażu był pierwszym wydarzeniem podczas trzydniowej wizyty delegacji powiatu oświęcimskiego w partnerskim Powiecie Dachau, zorganizowanej z okazji 7- lecia współpracy, której podstawowym założeniem są działania na rzecz pokojowego życia w Europie.
Współorganizatorami wystawy wraz z Powiatem Oświęcimskim jest Gmina Oświęcim (Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim), Gmina Chełmek oraz Miasto Oświęcim.
Fot. WS
29
lipca
2022
Wizyta w Miejscu Pamięci Dachau
Dziś delegacja powiatu oświęcimskiego na czele ze Starostą Oświęcimskim Andrzejem Skrzypińskim wraz z delegacją Powiatu Dachau na czele ze Starostą Powiatu Dachau - Stefanem Löwlem złożyły wspólny wieniec w Miejscu Pamięci Dachau.
Uważam, że to bardzo ważne kiedy jesteśmy z wizytą w Dachau, bądź gościmy naszych przyjaciół w Oświęcimiu, wspólnie oddajemy hołd ofiarom. Historia jest dla nas bardzo ważna i tylko kiedy będziemy mówić o niej otwarcie oraz wyciągać z niej wnioski, będziemy mogli razem budować pokojową przyszłość we wspólnej Europie – powiedział Starosta Oświęcimski.
Cieszę się, że przyświecają nam wspólne wartości, które zakładają poszanowanie wolności drugiego człowieka. Dzisiaj, jakże dobitnie powinno wybrzmieć: nigdy więcej wojny! Myślę, że razem dajemy doskonały przykład jak nasza trudna historia potrafi się przekuć w przyjaźń – dodał Andrzej Skrzypiński.
Przedstawiciele powiatu oświęcimskiego przebywają w partnerskim powiecie Dachau uczestnicząc w wydarzeniach zorganizowanych z okazji 7-lecia współpracy, której podstawowym założeniem są działania na rzecz pokojowego życia w Europie.
Fot. WS
11
marca
2022
Oświadczenie starostów
My, starostowie partnerskich
Powiatów Oświęcimskiego i Dachau, które w czasie II wojny światowej były
świadkami najstraszniejszej zbrodni przeciwko ludzkości w historii, wspólnie
potępiamy rosyjską agresję na Ukrainę i solidarnie stoimy po stronie wszystkich
ludzi na Ukrainie, których dotknęło niewyobrażalne cierpienie.
Tutaj,
w Oświęcimiu i Dachau, wiemy, do czego prowadzi nienawiść i wojna. Dlatego
jesteśmy wstrząśnięci agresją, wymierzoną przeciwko suwerennemu,
demokratycznemu krajowi w Europie. Wiemy, że pokój jest najwyższym dobrem i
największą zdobyczą we wspólnej Europie. Dlatego wraz z mieszkańcami naszych
powiatów angażujemy się na rzecz pokojowego współistnienia w Europie, z jasnym
przesłaniem i misją na dzisiaj i jutro: Nigdy więcej!
Integralną
częścią przesłania „Nigdy więcej!” jest wsparcie dla dotkniętych wojną,
terrorem i przemocą ludzi i – tego również nauczyła nas historia – konieczność
obrony wszystkimi dostępnymi środkami granic przed dyktatorami i despotami.
Andrzej
Skrzypiński
Starosta Powiatu Oświęcimskiego
Stefan
Löwl
Starosta Powiatu Dachau
17
czerwca
2021
Sąsiedztwo zobowiązuje. 30 lat współpracy polskich i niemieckich samorządów
Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni, by Europa pozostała kontynentem Pokoju – te ważne słowa padły podczas dzisiejszej konferencji w 30. rocznicę podpisania traktatu między Polską a Niemcami o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W konferencji online uczestniczyli samorządowcy z partnerskich miast i powiatów z obu krajach. Wśród nich przedstawiciele władz zaprzyjaźnionych powiatów Dachau i Oświęcimskiego.
W konferencji zorganizowanej przez Związek Miast Polskich, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz niemiecką sekcję Rady Gmin i Regionów Europy nasz powiat reprezentował wicestarosta Paweł Kobielusz. Obecny był także Leszek Szuster, dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcim, a zarazem radny powiatowy i koordynator ds. partnerstwa. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko samorządowcy, ale również ważne osobistości, „twarze” polsko-niemieckiego pojednania i dialogu m.in. była Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz i prof. Gesine Schwan, w latach 1999 – 2008 rektor Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, była pełnomocnik rządu RFN ds. stosunków z Polską.
W debacie na temat dwustronnych relacji Powiat Dachau reprezentowali landrat (starosta) Stefan Löwl i Marese Hoffmann ze starostwa w Dachau, rzeczniczka ds. partnerstwa i członkini Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej.
Rozmówcy dyskutowali m.in. o praktycznym wymiarze współpracy polsko-niemieckiej, roli samorządów i organizacji pozarządowych. Nie obyło się bez nawiązania do tragicznej historii, która niegdyś wykopała głęboki rów między Polakami i Niemcami z powodu niewyobrażalnych krzywd wyrządzonych Polakom ze strony niemieckich okupantów. 30 lat temu udało się przełamać wzajemną niechęć zawierając – na poziomie rządów obu państw – traktat o dobrym sąsiedztwie. Z upływem lat stał się on impulsem do bliższego poznania się mieszkańców obu krajów i nawiązania współpracy między samorządami w różnych obszarach.
W 2015 r. podpisano umowę o partnerstwie między Powiatem Dachau i Oświęcimskim. Jednakże było to sformalizowanie istniejącej od przełomu lat 80. i 90. współpracy, którą zapoczątkowali artyści z obu powiatów. Wśród nich byli Heiko Klohn i Paweł Warchoł. Z biegiem lat współpraca poszerzyła się o wymianę młodzieży i kontakty samorządowców.
– Wyzwaniem dla naszej współpracy jest połączeniem wrażliwości historycznej z prawem do normalności – powiedział Leszek Szuster.
Marese Hoffmann wspomniała o inicjatywach i projektach, w tym artystycznych, w które udało się wciągnąć mieszkańców obu powiatów. Wyraziła nadzieję, że po ustaniu pandemii uda się zintensyfikować współpracę, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy są nadzieją na kontynuowanie przyjacielskich relacji. Zarówno Leszek Szuster, jak i Marese Hoffmann wyrazili życzenie, by to polsko-niemieckie partnerstwo na poziomie lokalnym trwało jak najdłużej.
– Jesteśmy przyjaciółmi. (…) To partnerstwo to prawdziwy skarb. Spoglądamy na historię, zarazem patrzymy w przyszłość. Cieszę się z tej współpracy – powiedział landrat Stefan Löwl.
W podobnym tonie wielokrotnie wypowiadali się na przestrzeni ostatnich miesięcy starosta Marcin Niedziela, wicestarosta Paweł Kobielusz i pozostali członkowie Zarządu Powiatu w Oświęcimiu dając w ten sposób wyraz żywotności partnerstwa, które mimo utrudnień związanych z pandemią nie zgasło. Obie strony niezmiennie podkreślają, że łączą je takie wartości jak wolność słowa, demokracja, poszanowanie prawa, otwartość i tolerancja.
Fot. RL, screeny z konferencji
27
stycznia
2021
Wyzwoleni od nieludzkiego terroru i upodlenia
Władze Powiatu Oświęcimskiego godnie upamiętniły 76. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau i Oświęcimia. Starosta Marcin Niedziela i wicestarosta Paweł Kobielusz oraz członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska oddali hołd ofiarom niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady składając kwiaty pod Ścianą Śmierci.
Następnie, wraz z wiceprzewodniczącym rady Wojciechem Kajdasem i radnym Leszkiem Szusterem (koordynatorami współpracy z partnerskim Powiatem Dachau) złożyli kwiaty, w tym wieniec od niemieckich przyjaciół (którzy z oczywistych względów nie mogli przyjechać), na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Kościuszki.
Teresa Jankowska oddała hołd ofiarom Auschwitz także w rodzinnych Brzeszczach, składając kwiaty na terenie byłego podobozu Budy/Bor, gdzie Niemcy zlokalizowali karną kompanię dla kobiet. Ponadto wraz z dyrektor Muzeum Pamięci Dorotą Mleczko złożyła w Oświęcimiu wiązanki kwiatów i zapaliła znicze przy zbiorowej mogile więźniów zamordowanych w obozie w ostatnich dniach jego funkcjonowania.
Fot. RL, Muzeum Pamięci/PT (zdjęcia z Brzeszcz). filmiki WR.
28
sierpnia
2020
Artyści wi(e)dzą więcej. Twórczy dialog impulsem do partnerstwa Powiatów Dachau i Oświęcimskiego
W tym jakże trudnym i szczególnym czasie spotykamy się w gościnnych progach galerii „Tyle światów” Oświęcimskiego Centrum Kultury, by wspólnie delektować się dziełami sztuki, stworzonymi przez artystów z zaprzyjaźnionych powiatów Dachau i Oświęcimskiego – powiedział starosta oświęcimski Marcin Niedziela witając gości na wernisażu sztuki współczesnej pod przewrotnym tytułem „Wystawa (bez wystawy)”. Prace zgromadzone w galerii „Tyle światów” Oświęcimskiego Centrum Kultury można podziwiać do 20 września.
Zapoczątkowane trzy dekady temu spotkanie artystów z Dachau i Oświęcimia z czasem okazało się impulsem do poszerzenia współpracy w innych obszarach. Ukoronowaniem twórczego porozumienia polskich i niemieckich artystów było zawarte 25 lat później partnerstwo pomiędzy Powiatem Dachau i Powiatem Oświęcimskim, obejmujące m.in. współpracę w dziedzinie kultury, edukacji, gospodarki czy sportu.
– To właśnie twórcy z obu tych powiatów zainicjowali 30 lat temu współpracę, która z czasem rozwinęła się i objęła inne dziedziny życia. Była ziarnem, z którego wyrosło partnerstwo powiatów tak ciężko doświadczonych niegdyś przez Historię. Bo to kultura jest tym spoiwem, które potrafi łączyć i zasypywać rowy nieufności, nienawiści, uprzedzeń – podkreślił starosta Marcin Niedziela, dziękując dyrektor OCK Uli Maj za udostępnienie przestrzeni galerii dla prac artystów z obu krajów.
Z powodu pandemii koronawirusa na wystawie otwartej 27 sierpnia w OCK z okazji 30-lecia współpracy artystów z regionu Dachau i Ziemi Oświęcimskiej oraz 5-lecia Partnerstwa Powiatu Oświęcimskiego i Powiatu Dachau, nie byli obecni artyści z Niemiec.
– Choć nie możemy wspólnie uczestniczyć w dzisiejszym wydarzeniu, pragnę wyrazić wdzięczność artystom z obu krajów za to, że dzięki ich wspólnej pasji, naturalnej potrzebie burzenia murów i szukania porozumienia poprzez najrozmaitsze środki artystycznego wyrazu, możemy dziś wspólnie cieszyć się z silnych więzów, jakie łączą coraz szersze grono mieszkańców Powiatów Dachau i Oświęcimskiego – dodał starosta oświęcimski.
Przypomnijmy, że w maju br. w Galerii KVD w Dachau mimo wszystkich przeciwności losu zorganizowano wystawę „Wystawa (bez wystawy)”.
– W odpowiedzi na spontaniczny pomysł Powiatu Dachau – zorganizowania wystawy w maju br. w Galerii KVD w Dachau, na której prezentowane były dzieła artystów z zaprzyjaźnionych powiatów Dachau i Oświęcimskiego, w Oświęcimiu organizujemy „bliźniaczą” ekspozycję, by pokazać jak wiele ta współpraca dla nas znaczy – przypomniał artysta Paweł Warchoł, dodając że to szczególna wystawa w szczególnym czasie.
Autorzy prac prezentowanych na wystawie w OCK:
Remigiusz Dulko – rzeźba, Heinz Eder & Siegfried Scheibner – rysunek światłem, Józef Hołard (Hoła) – malarstwo, plakat, Heiko Klohn – rysunek, grafika, Agnieszka Kobielusz – malarstwo, Martyna Łabaj-Paluchiewicz – plakat, Elżbieta Pietruczuk – grafika, Jerzy Pietruczuk – grafika, Waldemar Rudyk – malarstwo, obiekty, Bruno Schachtner – typografia, Jerzy Talik – malarstwo, Paweł Warchoł – rysunek, grafika, Barbara Wójcik – malarstwo.
Fot. Pracownicy Wydziału Promocji Powiatu, Kultury i Sportu.
Poniżej znajduje się galeria zdjęć dotycząca: "Artyści wi(e)dzą więcej. Twórczy dialog impulsem do partnerstwa Powiatów Dachau i Oświęcimskiego"
29
maja
2020
Co nas nie zabije, to nas wzmocni. Partnerstwa Powiatu Dachau i Oświęcimskiego nie zachwiała pandemia koronawirusa
Ten rok zapowiadał się jako okres wzmożonej współpracy
pomiędzy zaprzyjaźnionymi powiatami Dachau i Oświęcimskim. Impulsem
miały być przypadające w tym roku dwie rocznice: 30 lat artystycznej
przyjaźni między Oświęcimiem i Dachau oraz 5 lat partnerstwa obu
powiatów. I kiedy wszystko szło zgodnie z nakreślonym planem, brutalnie
wkroczyła pandemia koronawirusa…
– Artyści z Dachau oraz Starostwo Powiatowe Dachau chcieli godnie uczcić te dwa wspaniałe jubileusze – mówi Bernadetta Czech-Sailer z biura starosty Powiatu Dachau.
I wylicza: w Dachau zaplanowano i prawie w 100 procentach zorganizowano:
–
dużą wystawę, na której swoje prace mieli zaprezentować artyści z obu
miast; dzieła miały być eksponowane w czterech galeriach sztuki na
starówce Dachau
– wystawę w Europejskim Domu Sztuki w Freising
– koncert „Feiern mit Freunden”, w którym wystąpić mieli artyści z Oświęcimia Weronika Boińska i Wiesław Dziki Kaniowski, a z Dachau Joe’s Rhytm i Blues Garage
–
wspólne zwiedzenie Miejsca Pamięci i złożenie wieńca z okazji
przypadającej 29 kwietnia br. 75. rocznicy wyzwolenia obozu
koncentracyjnego Dachau
– szereg imprez towarzyszących.
Prawie zorganizowano, bo ambitne plany pokrzyżowała pandemia i zaplanowane wydarzenia niestety trzeba było odwołać.
– Na przekór tej sytuacji chcieliśmy
pokazać, że nasze kontakty są dla nas bardzo ważne. Dlatego wydaliśmy
katalog, który właściwie dokumentuje wystawę, która się nie odbyła i
nigdy się w zaplanowanej formie nie odbędzie
– zaznacza Bernadetta Czech-Sailer.
We wspomnianym katalogu zaprezentowano sylwetki i prace artystów: Józefa Hołarda, Remigiusza Dulko, Agnieszki Kobielusz, Martyny Paluchiewicz-Łabaj, Elżbiety Pietruczuk, Jerzego Pietruczuka, Waldemara Rudyka, Pawła Warchoła, Barbary Wójcik oraz twórców z Dachau.
Pojawił
się spontaniczny pomysł zorganizowania małej wystawy, na której
prezentowane są dzieła artystów z Dachau i Oświęcimia. Ekspozycja o
wymownym tytule „Bilder keiner Ausstellung”, czyli „Obrazy bez wystawy” otworzył prezydent Miasta Dachau
Florian Hartmann i starosta Stefan Löwl. (Specjalnie na potrzeby tej wystawy Frank Zappa, znany mieszkańcom Oświęcimia z murala, otrzymał zgodnie z przepisami maseczkę).
Uczestniczyła w nim też rzecznik Powiatu Dachau ds. Partnerstwa z Powiatem Oświęcimskim Marese Hoffmann. Z artystów obecni byli Heiko Klohn i Florian Marschall.
Słowo wstępne do katalogu starosty oświęcimskiego Marcina Niedzieli:
“Jestem
rad, że zapoczątkowane trzy dekady temu spotkanie artystów z Dachau i
Oświęcimia z czasem stało się impulsem do poszerzenia współpracy na inne
obszary.
Ukoronowaniem twórczego porozumienia polskich i
niemieckich artystów było zawarte 25 lat później partnerstwo pomiędzy
Powiatem Dachau i Powiatem Oświęcimskim, obejmujące m.in. współpracę w
dziedzinie kultury, edukacji, gospodarki czy sportu.
Partnerstwo
tych dwóch wyjątkowo głęboko doświadczonych przez nazistowski
totalitaryzm powiatów wpisuje się w ideę zjednoczonej Europy, której
fundamentem są takie wartości, jak wolność, demokracja, tolerancja,
poszanowanie praw człowieka.
Dziękuję artystom, bacznym
obserwatorom życia społecznego, wyczulonym na krzywdę i
niesprawiedliwość, za prostowanie ścieżek i przecieranie szlaków
prowadzących do pojednania i zrozumienia. To dzięki Państwa wrażliwości i
otwarciu możemy się dziś cieszyć z żywego, a nie zadekretowanego
partnerstwa i przyjaźni, które połączyły nasze powiaty”.
Jesienią
goście z Niemiec mieli odwiedzić nasz powiat. Dziś trudno wyrokować,
czy wizyta dojdzie w tym roku do skutku… Póki co ożywione kontakty
między mieszkańcami obu powiatów są podtrzymywane za pośrednictwem łączy
internetowych.
Fot. materiały z Dachau/własne
06
grudnia
2019
Niemiecko-Polskie Dni Kultury w Dachau
Na zaproszenie starosty Powiatu Dachau Stefana Löwla
wicestarosta Paweł Kobielusz uczestniczył w Niemiecko-Polskich Dniach
Kultury zorganizowanych w Dachau.
Paweł Kobielusz i dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu Leszkiem Szusterem uczestniczyli w wernisażu wystawy polskich twórców – Elżbiety Kuraj i Janusza Karbowniczka pt. „Harmonia/Dysonans. Interpretacje”.
Wernisażowi
– zgodnie z tradycją tej ekspozycji, przygotowanej przez MDSM w ramach
obchodów jubileuszu 30-lecia istnienia w roku 2016, towarzyszył muzyczny
komentarz w wykonaniu grupy m.o.l.o.
Wśród gości wernisażu był m.in. konsul generalny RP w Monachium Andrzej Osiak.
Otwarcie wystawy stworzyło możliwość rozmowy ze starostą Dachau Stefanem Löwlem o dalszej współpracy obu regionów.
Wydarzenie
było mocnym oświęcimskim akcentem w ramach obchodzonych po raz drugi w
Dachau Niemiecko-Polskich Dni Kultury odbywających się w dniach 27-30
listopada.
Źródło i Fot. MDSM
02
kwietnia
2019
“Nasza Europa”. Konkurs dla młodzieży z Powiatów: Oświęcimskiego i Dachau
Literatura, muzyka i plastyka to dziedziny artystyczne, na niwie których można wyrazić swoją europejską tożsamość i promować ideę zjednoczonej Europy, w ramach konkursu pod nazwą „Nasza Europa”. Konkurs jest inicjatywą partnerskich samorządów: Powiatu Oświęcimskiego i Powiatu Dachau w Niemczech. Przeprowadzony zostanie równolegle w obu krajach.
W polskiej edycji uczestnikami mogą być osoby w wieku od 17 do 21 lat, uczące się na terenie powiatu oświęcimskiego. Zgłoszenia do konkursu należy dostarczyć do 5 kwietnia 2019 r. na adres: Młodzieżowy Dom Kultury, 32-600 Oświęcim, ul. Olszewskiego 1.Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Nagrodą Specjalną jest nielimitowany bilet kolejowy po Europie.
– Co dla mnie znaczy Europa? To bardzo ważne pytanie, szczególnie w okresie poprzedzającym wybory europejskie. Pokój, otwarte granice, życie i praca wszędzie tam, gdzie chcesz. Weź pędzel, pióro lub mikrofon i przedstaw swoją interpretację – zachęca do udziału w konkursie Starosta Oświęcimski Marcin Niedziela.
– W warunkach globalizacji w XXI wieku, niezależnie od tego czy mieszkamy w Polsce, w Niemczech, Hiszpanii czy we Francji, przede wszystkim jesteśmy Europejczykami. Dlatego kształtowanie poczucia europejskiej tożsamości, integracja oraz pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa Europy jest szczególnie ważne – dodaje wicestarosta Paweł Kobielusz.
Regulamin konkursu dostępny poniżej:
27
września
2018
Zaproszenie. Koncert Pamięci. Rage to Live
W niedzielę 30 września o godz. 18.00 w kościele pw. św. Józefa w Oświęcimiu odbędzie się koncert niemieckiego zespołu „Ensemble Cantori”. Patronat nad nim objęli wspólnie Starosta Oświęcimski i Starosta Powiatu Dachau.
26. osobowa grupa z Dachau zaprezentuje utwory Felixa Mendelssohna-Bartholdyego, Alessandro Stradellego, Césara Francka oraz Johna Ruttera. Koncert dedykowany jest wszystkim ludziom, którzy byli więzieni w obozach koncentracyjnych.
– Pokój, nadzieja i radość to główne przesłanie koncertu, który jest oświęcimską kontynuacją przedsięwzięcia zorganizowanego w 2016 r. w Dachau – mówi Starosta Oświęcimski Zbigniew Starzec.
Inicjatorem Koncertu Pamięci jest Jürgen Rothaug i jego Ensemble Cantori. Patronat nad wydarzeniem objął w 2016 r. Max Mannheimer – były więzień obozów Auschwitz i Dachau – postać niezwykle znana i zasłużona dla Dachau. Max Mannheimer był również patronem podpisanego w 2015 r. Partnerstwa między Powiatami Oświęcimskim i Dachau. Jego życzeniem było zorganizowanie tego samego koncertu w Oświęcimiu, niestety sam tego nie dożył – zmarł 23 września 2016 r.
Uzupełnieniem artystycznych wrażeń będzie prezentacja obrazów Maxa Mannheimera, który tworzył jako Ben Jakov. Stanowią one swoją siłą przekazu, swoistą symbiozę z muzyką.
– Tytuł koncertu „Rage to live” (Wściekłość, by żyć) wybrałem świadomie. Sam jestem członkiem „Stowarzyszenia Byłych Więźniów KZ Dachau” i wiem, że „złość i wewnętrzny ogień” dawały więźniom nieopisaną siłę, dzięki której byli w stanie wziąć na swoje barki, wytrzymać, a nawet przeżyć, niewyobrażalny wymiar grozy i ludzkiego upokorzenia – mówi Jürgen Rothaug.
Artyści oraz organizatorzy zapraszają na sporą dawkę dobrej muzyki w wykonaniu chóru i instrumentalistów z Niemiec. Kościół pw. św. Józefa w Oświęcimiu. 30 września godz. 18.00, wstęp wolny.
28
listopada
2017
Delegacja Powiatu Oświęcimskiego w Dachau
Olbrzymie zainteresowanie towarzyszyło pierwszym
Polsko-Niemieckim Dniom Kultury w Dachau. 23 listopada na ceremonię
otwarcia przybyli goście z kręgu polityki i kultury, przedstawiciele
Miejsca Pamięci Dachau, organizacji młodzieżowych w powiecie Dachau oraz
oficjalna delegacja Powiatu Oświęcimskiego na czele ze Starostą
Zbigniewem Starcem.
Głównym organizatorem
Polsko-Niemieckich Dni byli Powiat Dachau, Powiat Oświęcimski oraz
Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
Oficjalne
otwarcie Polsko-Niemieckich Dni Kultury, w których wzięła udział
delegacja naszego powiatu rozpoczął wernisaż wystawy „Inna strona
świata”, a zakończył pokaz filmu „Na końcu przyszli turyści” w reż.
Roberta Thalheimana oraz podium dyskusyjne: „Jak można żyć w mieście z
taką historią?”. W dyskusji udział wzięli: Klaus Schultz – diakon
Kościoła Ewangelickiego na terenie Miejsca-Pamięci Dachau, Andrea Heller
ze Stowarzyszenia na Rzecz Międzynarodowego Spotkania Młodzieży a
zarazem przewodnik w Miejscu Pamięci Dachau, radna powiatu Dachau Anja
Güll, dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży Leszek Szuster i
wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacorzyk.
W
drugim dniu odbyły się robocze spotkania, podczas których omówiono
wspólne plany na przyszły rok. Również w tym dniu delegacja naszego
powiatu zwiedziła Izraelskie Centrum Kultury w Monachium i Górnej
Bawarii, przyjęła ją sama pani prezes Charlotte Knobloch. Wieczorem
dokonano uroczystego otwarcia tradycyjnego, świątecznego jarmarku w
Dachau, zakończonego koncertem muzyki jazzowej Kingi Głyk, która podbiła
serca licznie przybyłych gości z Niemiec i Polski.
Na zakończenie, 25 listopada, wystąpił znany aktor kabaretowy Steffen Möller.
26
czerwca
2017
Mural Heiko Klohna na ścianie PZ nr 2
Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznego Tauron Life Festival Oświęcim było odsłonięcie dzieła autorstwa niemieckiego artysty Heiko Klohna. Uroczystość odbyła się w sobotę 24 czerwca przy Powiatowym Zespole nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych. Mural znajduje się na ścianie szkoły – od strony ul. Olszewskiego. Mural Heiko Klohna dołącza do jedynej w swoim rodzaju kolekcji. Mury oświęcimskich budynków zdobią już prace wykonane w ramach poprzednich edycji LFO, zaprojektowane przez tak wybitnych twórców jak Rafał Olbiński, Edward Dwurnik, Andrzej Pągowski czy Tomasz Bagiński. Zapraszamy do obejrzenia relacji.
30
czerwca
2016
PEACE UNITES w wykonaniu młodzieży
Podczas czerwcowej wizyty gości z partnerskiego powiatu Dachau, młodzież integrowała się ze sobą m.in. poprzez wspólne artystyczne działania na rzecz pokoju. Efektem tej współpracy jest MURAL, który powstał przy Powiatowym Zespole nr 2 w Oświęcimiu.
Mural przedstawia kolorowe puzzle, połączone w jeden obraz, z przesłaniem: PEACE UNITES [pokój łączy]. Każdy z młodych ludzi wypełnił swój element puzzli. Uroczystym wykończeniem muralu było naniesienie symboli dwóch partnerskich powiatów: Oświęcimskiego i Dachau. Należy dodać, że w artystyczne działania włączyła się również młodzież z Ukrainy, która uczestniczyła w tegorocznej edycji Life Festival Oświęcim.
Mural została przygotowany przez plastyczki Młodzieżowego Domu Kultury: Elżbietę Wardzałę – Sereś (autorkę projektu), Kingę Pawlik i Anetę Sanak. (NM)