
30 marca w Operze Krakowskiej kolejni laureaci plebiscytu „Fundusze Europejskie są w Małopolsce” otrzymali wyróżnienia za najlepsze unijne projekty. W tym gronie znalazł się także nasz powiat.
Dzięki wsparciu środków unijnych w ostatnich latach oddano w Małopolsce do użytku m.in. nowe drogi, zmodernizowano szpitale, instytucje kultury i placówki edukacyjne, a kolejne inwestycje są w toku.
- Nagradzamy dziś Państwa zaangażowanie i wysiłek włożony w pozyskanie funduszy europejskich i efektywną realizację zaplanowanych projektów. Inicjatywy te sprawiły, że Małopolska jest obecnie województwem, w którym dobrze się żyje, pracuje i odpoczywa. Jest regionem stawiającym na innowacje - powiedział wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka.
Pamiątkowe statuetki odebrali beneficjenci funduszy europejskich z Krakowa oraz powiatów: olkuskiego, chrzanowskiego, myślenickiego, wadowickiego, krakowskiego, miechowskiego, oświęcimskiego, proszowickiego, suskiego i wielickiego.
W internetowym głosowaniu Małopolanie wybierali swoich faworytów w poszczególnych powiatach.
Laureaci Plebiscytu „Fundusze Europejskie są w Małopolsce” z powiatu oświęcimskiego:
- nowy oddział przedszkolny dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami w Polance Wielkiej.
- wytyczenie, oznakowanie oraz wypromowanie trasy rowerowej na terenie Gminy Brzeszcze.
- przebudowa terenów rekreacyjnych przy ul. Sobieskiego w Kętach oraz tworzenie Miejsca Aktywności Mieszkańców w kamienicy Rynek 13 w Kętach.
- utworzenie i rozwój Centrum Kompetencji Zawodowych branży administracyjno-usługowej Powiatu Oświęcimskiego.
Statuetkę za ostatni z wymienionych projektów odebrała na gali w Krakowie Teresa Jankowska, członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu. W powiatowym projekcie biorą udział trzy placówki: PZ nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu (popularny „Chemik”), Powiatowe Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu (popularne „Ozety”) i PZ nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach.
- Głównym celem tego projektu jest poprawa szans zatrudnieniowych uczniów kształcących się w zawodach branży administracyjno-usługowej poprzez zwiększenie kompetencji i elastyczności w poruszaniu się na rynku pracy - wyjaśnia Teresa Jankowska.
W ramach projektu uczniowie mogą wziąć udział w kursach i szkoleniach, skorzystać z doradztwa zawodowego, odbyć staże i praktyki u pracodawców, stypendiów i wizyt zawodoznawczych.
Ponadto przeprowadzono modernizację pomieszczeń – pracowni kształcenia zawodowego oraz zakupiono niezbędne wyposażenie i cały szereg pomocy dydaktycznych.
Fot. UG Spytkowice