29 kwietnia 1945 roku amerykańskie oddziały wyzwoliły niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau. W ciągu 12 lat istnienia, w obozie głównym oraz licznych filiach więziono ponad 200 tys. ludzi z całej Europy. Było to miejsce kaźni ponad 40 tysięcy więźniów, w tym około 10 tys. Polaków, wśród nich kilkuset duchownych.

Obóz dla więźniów politycznych powstał w miasteczku w pobliżu Monachium. Był pierwszym „oficjalnym”, założonym po dojściu Hitlera do władzy w 1933 r. KZ Dachau stał się wzorem dla wszystkich późniejszych obozów koncentracyjnych, był swoistą „szkołą przemocy” dla kierujących tym obozem esesmanów.

Krótko po wyzwoleniu Amerykanie wykorzystywali były obóz więźniarski oraz części byłego obozu SS jako obóz dla internowanych. Po jego zamknięciu dawne baraki służyły za schronienie niemieckim wysiedleńcom. Wtedy też zostały tak dalece zmienione, że w 1965 r., gdy tworzono Muzeum-Miejsce Pamięci KZ-Gedenkstätte Dachau / Dachau Concentration Camp Memorial Site , wyburzono je.

Program uroczystych obchodów 77. rocznicy wyzwolenia obozu Dachau przez jednostki armii amerykańskiej:  

29.04.2022, uroczyste otwarcie wystawy czasowej w Miejscu Pamięci Dachau: „Dachauer Prozesse - Verbrechen, Verfahren und Verantwortung“ (Procesy załogi obozu Dachau – przestępstwa, proces i odpowiedzialność), info:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Proces_za%C5%82ogi_Dachau_(US_vs._Martin_Gottfried_Weiss_i_inni)

Wieczorem: „Rozmowa wielopokoleniowa” z córką i wnuczką byłego więźnia obozu Dachau, Alfreda Edwarda Laurence (więzień luty-październik 1937, w 1945 przybył z jednostkami amerykańskimi i brał udział w wyzwoleniu obozu)

30.04.2022, godz. 18.00 - uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym marsze śmierci

01.05.2022, godz. 9.30 - msza ekumeniczna w klasztorze Karmelitanek;

godz. 10.30 - centralne uroczystości przed byłym krematorium; wspólne przejście na były plac apelowy; złożenie wieńców pod Międzynarodowym Pomnikiem Narodów;

godz. 13.00 - uroczystości na terenie byłej strzelnicy w Hebertshausen

Fot. RL, nadesłane Powiat Dachau