Goście i studenci pielęgniarstwa w auli oświęcimskiej uczelni podczas uroczystości czepkowania.

Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński był jednym z gości wyjątkowej uroczystości w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. Rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. 18 maja do tradycyjnego czepkowania przystąpiło ponad 140 studentów pielęgniarstwa.

- To studenci, którzy przez okres pandemii nie otrzymali zwyczajowo tego symbolu zawodu na drugim roku kształcenia - powiedziała nam dr n. med. Wiesława Kołodziej, dyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu.

Praktyczną naukę zawodu studenci pobierają m.in. w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu i ościennych lecznicach, także w hospicjach. Na co dzień podnoszą swoje umiejętności w murach uczelni, która od kilku lat dysponuje supernowoczesnym Centrum Symulacji Medycznej.

- Dziś to dla was wielki dzień. Otrzymacie symbol zawodu pielęgniarskiego, czyli czepek. Symbolika zawodowa jest bardzo ważna. Pozwala utożsamiać się z zawodem, dzięki niej możemy poczuć się wyróżnieni. Bądźcie dumni z tego symbolu, nieście go z wielką czcią i dumą - powiedziała dr n. o zdr., prof. MUP Sonia Grychtoł, rektor Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu.

W swoim wystąpieniu pani rektor wspomniała o otwartej 150 lat temu w Londynie pierwszej na świecie szkole pielęgniarskiej. Od tamtej pory wiele się zmieniło.

- Ten zawód ewoluuje i rozwija, na co ma wpływ globalizacja i postęp, m.in. w naukach medycznych i o zdrowiu. Dziś pielęgniarstwo nie jest już zawodem ograniczającym się do pielęgnowania człowieka. Dziś to zawód wielowymiarowy, łączący w sobie nauki przyrodnicze, humanistyczne, medyczne. Jest zawodem interdyscyplinarnym, co wymusza na nas, nauczycielach akademickich nowoczesnego kształcenia, nadążającego za postępem technicznym, co ma miejsce na naszej uczelni, i z czego jestem dumna - podkreśliła pani rektor.

Studentom życzyła nieustannego rozwoju.

- Pamiętajcie o jednym. Wszystkie zawody medyczne wymagają kształcenia i uczenia się przez całe życie.

Fot. RL. (Więcej zdjęć na profilu Powiatu Oświęcimskiego na Facebooku).