W sali gimnastycznej popularnego "Ekonomika" siedzą zaproszeni goście. W pierwszym rzędzie m.in. wicestarosta Paweł Kobielusz i członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska.

W Europejskim Tygodniu Umiejętności Zawodowych Powiatowy Zespół nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Oświęcimiu zaprosił do siebie ósmoklasistów, by zachęcić ich do kontynuowania nauki w tej placówce. W dzisiejszym spotkaniu, na którym podsumowano m.in. efekty zagranicznych praktyk uczniów popularnego „Ekonomika” uczestniczyli także zaprzyjaźnieni ze szkołą przedsiębiorcy i włodarze Powiatu Oświęcimskiego – wicestarosta Paweł Kobielusz i członkini zarządu Teresa Jankowska.

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych to przedsięwzięcie nastawione na promocję kształcenia i szkolenia zawodowego oraz dobrych praktyk w tym zakresie.

- Bardzo się cieszę, biorąc pod uwagę zawirowania ostatnich lat na świecie, że te praktyki w ogóle mogły się odbyć. Dzięki programowi Erasmus nasza młodzież miała okazję, by praktykować w Niemczech. Naszym wielkim domem jest Europa i warto o tym pamiętać w tym szczególnym czasie. Możemy bez ograniczeń podróżować po krajach Unii Europejskiej i pracować w krajach Wspólnoty, co ma niebagatelne znaczenie także dla uczniów tej szkoły, kształcącej w sektorze usług. Obecnych na sali ósmoklasistów zachęcam do kontynuowania nauki w „Ekonomiku”. W tej placówce wykształcą was m.in. na świetnych kucharzy. I mówię to z doświadczenia, bo wiele razy miałem okazję skosztować specjałów, które wyszły spod ręki uczniów „Ekonomika” - powiedział wicestarosta.

Paweł Kobielusz w imieniu zarządu powiatu życzył kształcącej się tu młodzieży dalszych sukcesów i doskonalenia warsztatu. Życzył też udanych wakacji, które zbliżają się milowymi krokami.

Wicedyrektor Małgorzata Cyran zachęcała ósmoklasistów do wyboru „Ekonomika”. Podkreśliła, że ta powiatowa placówka utrzymuje bardzo dobre kontakty z miejscowymi pracodawcami, co przekłada się na wartościowe praktyki dla uczniów.

- Nasza młodzież jest postrzegana jako bardzo dobrze przygotowana do wejścia na rynek pracy, nie tylko polski, ale i europejski - stwierdziła pani wicedyrektor.

- Od kilkunastu lat realizujemy projekty finansowane ze środków unijnych. Był „Leonardo”, obecnie jest „Erasmus+”, już kolejna edycja. Udział naszych uczniów w tych projektach daje im wiele możliwości. Otwiera na współczesny, dynamicznie zmieniający się świat, w którym dzięki nabytym umiejętnościom i kontaktom mogą w pełni poczuć się Europejczykami - dodała, dziękując także władzom Powiatu Oświęcimskiemu za troskę i finansowe wsparcie.

W tym roku „Ekonomik” otrzymał znak jakości Europejskiego Korpusu Solidarności ze statusem organizacji wiodącej. Szkoła otrzymała akredytację „Erasmus+” do 2027 r. w sektorze kształcenie i szkolenia zawodowe.

Fot. RL