Na zdjęciu symboliczne wbicie łopat pod budowę centrum diagnostycznego w Oświęcimiu przez zarząd powiatu, dyrektora szpitala, wykonawcę i posła.

Pod koniec marca przyszłego roku na terenie Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu zostanie oddane do użytku Centrum Diagnostyczne. Zmieści pod jednym dachem „porozrzucane” dotąd w kilku miejscach szpitalne pracownie. Dziś nastąpiło oficjalne przekazanie wykonawcy placu budowy.

Symbolicznego wbicia łopat dokonali: starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński, wicestarosta Paweł Kobielusz, członkowie zarządu Teresa Jankowska i Jerzy Mieszczak. Obecny był także poseł ziemi oświęcimskiej Marek Sowa. O szczegółach inwestycji mówił dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu Edward Piechulek.

Centrum Diagnostyczne poprawi komfort dla pacjentów. Mimo mocno napiętego budżetu Powiat wygospodarował 3 mln zł na dofinansowanie budowy centrum, które pochłonie blisko 7 mln zł. Małopolski Urząd Wojewódzki dofinansował zadanie w kwocie 2,2 mln zł. Resztę środków zabezpieczył szpital.

Starosta Andrzej Skrzypiński nie krył zadowolenia z faktu, że przeniesienie pracowni diagnostycznych, zlokalizowanych dotąd na różnych kondygnacjach budynku, w jedno miejsce oraz połączenie ich z istniejącą pracownią tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego pozwoli na kompleksową i szybką diagnostykę pacjentów.

Dyrektor szpitala Edward Piechulek powiedział, że Centrum Diagnostyczne będzie połączone bezpośrednio z głównym budynkiem lecznicy, a z innymi poprzez istniejące przewiązki.

- Dziś pracownie znajdują się w różnych częściach szpitala, co nie jest komfortowe ani dla lekarzy, ani dla pacjentów, szczególnie tych starszych, którzy często są zdezorientowani. Powstające Centrum Diagnostyczne będzie sercem naszego szpitala - podkreślił dyrektor.

Edward Piechulek nie krył, że koszty budowy będą wyższe niż szacunki sprzed kilku miesięcy, na co wpłynęły szalejąca inflacja, rosnące koszty materiałów budowlanych i robocizny.

- Kosztorys inwestorski wyniósł niespełna 6 mln zł. Tymczasem najtańsza oferta opiewała na milion złotych więcej. Wybraliśmy najtańszą z trzech ofert, firmy Wodpol z Żywca, która w zeszłym roku wybudowała nam przewiązki. Dla porównania, najdroższy wykonawca wycenił swoje usługi na 10,5 mln zł – przybliżył dyrektor.

Wicestarosta Paweł Kobielusz powiedział, że Zarząd Powiatu nie szczędzi środków na inwestycje, które służą zdrowiu mieszkańców naszego powiatu.

- Od kiedy reaktywowano samorząd powiatowy nie było tylu szpitalnych inwestycji, ile w obecnej kadencji zarządu. Na Centrum Diagnostyczne przeznaczyliśmy 3 mln zł, zeszłoroczną budowę szpitalnych przewiązek wsparliśmy kwotą 2 mln zł. Wcześniej sfinansowaliśmy m.in. przebudowę szpitalnego lądowiska dla LPR. Powiat wsparł zakup nowoczesnego tomografu. Działania tego zarządu sprawiły, że na terenie szpitala powstała stacja dializ spółki Fresenius, a wkrótce ruszy rozbudowa centrum kardiologii firmy Carint - wyliczał wicestarosta Paweł Kobielusz.

Budynek Centrum Diagnostycznego będzie przeznaczony na potrzeby pracowni RTG, USG, badań mammograficznych i endoskopowych. W jego skład wejdą także pomieszczenia związane z obsługą pacjentów: poczekalnia, rejestracja, sanitariaty, pomieszczenia związane z obsługą pomieszczeń diagnostycznych (sterownie, kabiny pacjenta, zmywalnia), pomieszczenia socjalne dla personelu, gospodarcze i magazynowe.

Budynek zostanie połączony z istniejącym obiektem trzema wejściami. Będzie też posiadał wejście z zewnątrz.

Fot. RL, wizualizacje: zasoby szpitala.