Goście zebrani przy nowo otwartej obwodnicy Podolsza słuchają wystąpienia starosty oświęcimskiego Andrzeja Skrzypińskiego.

Tuż przed długim majowym weekendem oficjalnie otwarto obwodnicę Podolsza – Zatora w ciągu drogi wojewódzkiej 781. W uroczystości w dn. 29 kwietnia wzięli udział przedstawiciele władz Małopolski, samorządowcy z Gminy Zator, przedstawiciele wykonawcy inwestycji. Obecna była także delegacja Powiatu Oświęcimskiego na czele ze starostą oświęcimskim Andrzejem Skrzypińskim, wiceprzewodniczącym rady Wojciechem Kajdasem, radnymi Sławomirem Momotem i Bogusławem Bartulą.

Długo oczekiwana, szczególnie przez mieszkańców Podolsza, trzykilometrowa obwodnica rodziła się w bólach. Pierwotnie miała być gotowa w 2018 r., ale liczne problemy m.in. z rzetelnością poprzedniego wykonawcy sprawiły, że cykl inwestycyjny mocno się opóźnił.

Niewątpliwie dzięki oddaniu do użytku tej obwodnicy usprawni się ruch tranzytowy. Ułatwi dojazd samochodów do tutejszych parków rozrywki i pobliskiej strefy gospodarczej.

- Jest mi niezmiernie miło gościć dziś tutaj. Zabiegi o budowę tej obwodnicy sięgają ponad 20 lat wstecz. Pamiętam starania wieloletniego burmistrza Zbigniewa Biernata i jego ówczesnego zastępcy Mariusza Makucha, którzy wymyślili sobie plan, jak uczynić Zator wielkim. (…) Chciałbym przypomnieć, że Powiat Oświęcimski w poprzedniej kadencji dołożył się do ronda, które łączy się z tą drogą. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt, gratuluję obecnemu burmistrzowi Mariuszowi Makuchowi i wykonawcy, firmie Banimex - powiedział starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński na otwarciu w dn. 29 kwietnia.

Jak poinformował zatorski magistrat, obwodnica połączyła drogę krajową nr 44 z drogą wojewódzką DW 781. W ramach inwestycji wykonano: wiadukt nad linią kolejową Oświęcim – Kraków, cztery skrzyżowania z istniejącą DW 781, ul. Zieloną, ul. Jagodową i ul. Widok, sześć dodatkowych jezdni tzw. dróg serwisowych, ekrany akustyczne, zbiornik retencyjny, dwa place zawracania, cztery obiekty mostowe.

Wartość inwestycji to ponad 32 mln zł, z czego 85 proc. wydatków zostało pokryte z funduszy Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Gmina Zator partycypowała środki w wysokości około 900 tys. zł. Pozostałą część pokryły środki budżetu województwa.

By w pełni odciążyć rosnący, a już teraz ogromny ruch samochodowy w rejonie Energylandii konieczna jest budowa drugiej obwodnicy, czyli obejścia centrum Zatora w ciągu drogi krajowej 28. Ta inwestycja jest na etapie projektowania.

Fot. Tomasz Wieliczko/UM Zator, UMWM.