Na zdjęciu fragment zabudowy bylego obozu macierzystego Auschwitz. Na obrazku widac licznych turystów zmierzających obozowymi ulicami i wchodzącymi do dawnych obozowych bloków.

„Wokół historii Auschwitz” to nowy projekt edukacyjny Muzeum Auschwitz. Adresowany jest do mieszkańców Oświęcimia i okolic, zainteresowanych pogłębianiem wiedzy na temat dziejów niemieckiego nazistowskiego obozu oraz losów różnych grup deportowanych do Auschwitz. Na pierwsze spotkanie zapraszamy 21 maja (sobota).

Niemal pięć lat funkcjonowania obozu na trwałe zmieniło sposób postrzegania Oświęcimia i jego okolic. Pamięć o zbrodniach, które zostały dokonane w czasie okupacji w Auschwitz, jest obecna wśród lokalnych mieszkańców – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

- Lokalny wymiar historii Auschwitz – realia czasów okupacji, wysiedlenia mieszkańców, aktywność firmy IG Farbenindustrie, a także pomoc niesiona więźniom przez Polaków mieszkających w pobliżu tzw. strefy interesów obozu – zostanie zaprezentowany na tworzonej obecnie nowej wystawie polskiej. O tym i wielu innych płaszczyznach działalności Muzeum, takich jak edukacja, badania naukowe, czy konserwacja, będziemy mówić podczas naszych spotkań - dodał szef MCEoAiH.

Program spotkania 21 maja:

10.00-11.00 | Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście – misja i działalność

11.15-14.45 | Zwiedzanie Miejsca Pamięci z przewodnikiem

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Będą odbywały się w siedzibie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przy ul. Stanisławy Leszczyńskiej 15. Liczba miejsc jest ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisów można dokonywać poprzez formularz online lub telefonicznie: 33 844 81 21. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 18 maja (środa).

Spotkania w ramach projektu „Wokół historii Auschwitz” będą odbywały się raz w miesiącu i poświęcone będą różnym zagadnieniom związanym z historią obozu oraz funkcjonowaniem Muzeum.

(Źródło i foto: auschwitz.org)