Starosta Andrzej Skrzypiński przemawia przed seansem "Kurierki".

Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński wraz z członkami Zarządu Powiatu w Oświęcimiu Teresą Jankowską, Grażyną Kopeć i Jerzym Mieszczakiem wziął dziś udział w premierowej projekcji filmu „Kurierka”. Bohaterką tego obrazu jest Władysława Krystyna Rzepecka (z d. Harat), podporucznik Armii Krajowej ps. „Wanda”. Jako 17-letnia dziewczyna dostarczyła w 1943 r. Janowi Karskiemu dokumenty dot. niemieckich zbrodni w KL Auschwitz. Premierowy seans odbył się w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. Rotmistrza Witolda w Oświęcimiu, w auli im. Kazimierza Piechowskiego.

Licznie przybyłych gości powitały dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej Dorota Mleczko i rektor oświęcimskiej uczelni dr Sonia Grychtoł. Tuż przed premierą głos zabrał starosta Andrzej Skrzypiński, który osobiście zna krewnych bohaterki filmu, uznanego polskiego neurochirurga prof. dr hab. n. med. Marka Harata i pulmonologa dr n. med. Rafała Harata.Przypomniał, że takie osoby jak m.in. Władysława Krystyna Rzepecka z narażeniem życia niosły w różny sposób pomoc więźniom Auschwitz. I to właśnie losy tych zapomnianych bohaterów z ziemi oświęcimskiej i okolic przybliża obecnie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, placówka której organizatorem jest Powiat Oświęcimski.

Tylko dzięki jej sprytowi i sile woli mógł powstać, oparty na dostarczonych przez „Wandę”, sławny „raport Karskiego”, czyli jedno z pierwszych źródeł informacji o Holocaustu, jakie dostarczono na Zachód.

Rzepecka dostarczyła Karskiemu dowody niemieckich zbrodni w Auschwitz, szmuglując zebrane materiały przez granicę Generalnego Gubernatorstwa. Wcześniej zdobyli je i wywieźli z obozu członkowie obozowego ruchu oporu zorganizowanego przez Witolda Pileckiego. Ich ucieczka z niemieckiej fabryki śmierci była jedną z najbardziej brawurowych ucieczek w historii Auschwitz.

Do okupowanej przez Niemców Warszawy „Wanda” jechała w wagonie „nur für Deutsche", udając Niemkę. Musiała mieć nerwy ze stali wiedząc że szczegółowa kontrola może skończyć się dla niej śmiercią. Co ciekawe, współpasażerem był wyższy oficer SS, który - na szczęście dla „Wandy” - nie wiedział, z kim naprawdę ma do czynienia.

Blisko godzinny, trzymający w napięciu film został zrealizowany w konwencji opowieści głównej bohaterki w połączeniu z najnowszymi technikami animacyjnymi. Reżyser Marek Luzar tuż po seansie opowiadał o szczegółach spotkania z bohaterką, z którą spotkał się po raz pierwszy na dwa lata przed jej śmiercią.

Na premierze filmu obecni byli także członkowie rodziny Władysławy Krystyny Rzepeckiej z Libiąża. Wspominali ją jako twardą z charakteru, ale zarazem pełną ciepła i skromną osobę.

Nakręcona przez Marka Luzara opowieść posłużyła też jako materiał do książki „Kurierka. Historia kobiety, która mogła zatrzymać Holocaust” Stanisława Zasady. Przed czytelnikami odkrył nieznany i pełen zagadek epizod II wojny światowej, który mógł odmienić jej przebieg. W niezwykle barwny i brawurowy sposób opowiedział o ruchu oporu w najstraszliwszym z obozów koncentracyjnych oraz o ludziach, którzy próbowali nieść pomoc więźniom za drutami.

Wanda Krystyna Rzepecka (ur. w 1925 r. w Libiążu) po wojnie pracowała na Uniwersytecie Jagiellońskim i Politechnice Krakowskiej. Była też dyrektorem kolegium odwoławczego przy sejmiku. Zmarła w 2017 r. przeżywszy 92 lata. Spoczęła w rodzinnym grobowcu na cmentarzu podgórskim w Krakowie.

Po dzisiejszej oficjalnej premierze filmu, ogólnodostępne, bezpłatne projekcje „Kurierki” odbędą się w sali konferencyjnej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu). Muzeum współfinansowało jego produkcję. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc osoby zainteresowane obejrzeniem „Kurierki” proszone są o wcześniejsze zgłoszenie udziału za pośrednictwem e-maila: biuro@muzeumpamieci.pl lub telefonicznie: 33 447 40 84. O udziale w seansie decyduje kolejność zgłoszeń.

Terminy projekcji filmu „Kurierka”:

14 czerwca – godz. 18.00

21 czerwca – godz. 10.00

26 czerwca – godz. 15.00

Istnieje możliwość wyświetlenia filmu w innych, ustalonych wcześniej terminach dla grup powyżej 15 osób.