Na zdjęciu w powiatowym namiocie wlodarze i urzędnicy z Powiatu Oświęcimskiego.

Powiat Oświęcimski oraz Ośrodek Kultury w Brzeszczach zorganizowali w niedzielę 5 czerwca na stadionie brzeszczańskiego Górnika rodzinny piknik ekologiczny. Władze Powiatu Oświęcimskiego na tej ciekawej imprezie reprezentowała etatowa członkini zarządu Teresa Jankowska.

Na specjalnie przygotowanym powiatowym stoisku doradczyni ds. klimatu i środowiska mówiła o przyczynach zmian klimatycznych oraz działaniach łagodzących niekorzystne skutki tychże zmian.

Każdy zainteresowany po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi na pytanie związane z ochroną klimatu otrzymał ekologiczny gadżet. Przy stoisku powiatowym odbywały się rozgrywki sportowe, m.in. przeciąganie liny, tor przeszkód, chodzenie na szczudłach.

Po zakończeniu rozgrywek, każdy uczestnik po udzieleniu właściwej odpowiedzi na pytanie związane z ekologią również otrzymał ekologiczny gadżet i słodki poczęstunek.

Obok stoiska ekodoradcy powiatowego ulokowało się stoisko ekodoradcy gminy Brzeszcze – gminny punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze, na którym można było również wypełnić ankietę dotyczącą chęci uczestnictwa w „Programie Ograniczenia niskiej emisji na terenie Gminy Brzeszcze” oraz złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Na stoisku Ośrodka Kultury dzieci mogły wziąć udział w warsztatach sensorycznych i zobaczyć roboty Photony.

Uczestnicy pikniku chętnie odwiedzali także inne stoiska ekologiczne, gdzie mogli dowiedzieć się sporo m.in. o odnawialnych źródłach energii.

Tego dnia na stadionie funkcjonowało rowerowe kino, pokój ekozagadek, gokarty solarne. Można było zagrać w ekomemory, puzle XXL oraz dużą grę planszową. Równocześnie na scenie odbywały się pokazy tańca oraz teatr ekologiczny. Na stadionie brzeszczańskiego Górnika tego dnia finiszowali uczestnicy XIX Gminnego Rodzinnego Rajdu Rowerowego zorganizowanego przez OK Brzeszcze pod Patronatem Burmistrza Brzeszcz.

Piknik odbywał się w ramach realizacji przez Powiat Oświęcimski projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005, realizowany przy wsparciu programu LIFE Unii Europejskiej oraz z NFOŚiGW.

Fot. WOŚ. (Bogata galeria zdjęć z pikniku dostępna jest na profilu Powiatu Oświęcimskiego na Facebooku).