Na zdjęciu grupa zwiedzających Muzeum Pamięci oprowadzana przez przewodniczkę.

Blisko dwa tysiące osób odwiedziło Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w maju, pierwszym miesiącu funkcjonowania placówki przy ul. Kolbego 2A. Także w czerwcu muzeum będzie można zwiedzić bezpłatnie. Organizatorem MPMZO jest Powiat Oświęcimski.

Frekwencyjnym sukcesem okazała się Noc Muzeów. Mapping na fasadzie zabytkowego budynku muzeum przyciągnął tłumy. Wielu z jego uczestników wróciło później, by w spokoju zapoznać się z ekspozycją.

- Wśród osób oglądających w minionych tygodniach wystawę stałą było również wielu obcokrajowców, np. Anglików, Niemców, Holendrów. Historie związane z pomocą więźniom KL Auschwitz przez mieszkańców ziemi oświęcimskiej przyciągnęły nawet osoby z dalekiej Brazylii - informuje Muzeum Pamięci.

Placówka zachęca szczególnie grupy do dokonywania rezerwacji wejścia do muzeum, ponieważ daje to pewność zwiedzania ekspozycji z pomocą audio przewodnika (panel rezerwacji: https://rezerwacje.muzeumpamieci.pl/).

Także w czerwcu Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej nie będzie pobierać opłat za wejście. Bezpłatne będzie również wypożyczenie audioprzewodników.

To nie koniec dobrych wiadomości. Po oficjalnej premierze, w sali konferencyjnej muzeum odbędą się ogólnodostępne, bezpłatne projekcje filmu „Kurierka”. MPMZO współfinansowało jego produkcję. To niezwykła historia Władysławy Krystyny Rzepeckiej z d. Harat, podporucznik Armii Krajowej  ps. „Wanda”. W 1943 roku, jako 17-letnia dziewczyna, w tajnej misji przewiozła do Warszawy dokumenty wykradzione przez więźniów obozu Auschwitz. Trafiły do Jana Karskiego.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc osoby zainteresowane obejrzeniem „Kurierki” proszone są o wcześniejsze zgłoszenie udziału za pośrednictwem e-maila: biuro@muzeumpamieci.pl lub telefonicznie: 33 447 40 84. O udziale w seansie decyduje kolejność zgłoszeń.

Terminy projekcji „Kurierki”:

14 czerwca – godz. 18.00

21 czerwca – godz. 10.00

26 czerwca – godz. 15.00

Istnieje możliwość wyświetlenia filmu w innych, ustalonych wcześniej terminach dla grup powyżej 15 osób.

(Źródło i foto: Muzeum Pamięci).