Uczestnicy konferencji eksperckiej zorganizowanej w Muzeum Auschwitz.

Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński uczestniczył 1 lipca w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w konferencji „Rola Muzeów i Miejsc Pamięci w zmieniającym się świecie". Towarzyszyła ona obchodom 75. rocznicy powstania Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Mottem spotkania były słowa ocalałego z Auschwitz i późniejszego dyrektora Muzeum Kazimierza Smolenia, który wspominał w swojej relacji prowadzone jeszcze w obozie dyskusje na temat upamiętnienia ofiar obozu: „Nie wiedzieliśmy, czy przeżyjemy, ale mówiło się o miejscu pamięci... to znaczy o utworzeniu jakiejś instytucji, pomnika (...) wiedzieliśmy tylko, że ludzkość nie może zapomnieć o zbrodniach popełnionych w Auschwitz”.

Wykład inauguracyjny wygłosił dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M. A. Cywiński.

- Czasy się zmieniają w sposób coraz szybszy, nie tylko pod kątem technologicznym czy klimatycznym. W zasadzie każda płaszczyzna antropologiczna podlega dziś przyspieszającym zmianom. Wojna rosyjska w Ukrainie ukazuje to w najbardziej aktualnym stopniu. Nasze instytucje, Miejsca Pamięci, Muzea, mające w swoich rękach przekaz o unikatowej wadze dla całej ludzkości, muszą dziś pogłębić refleksję fundamentalną nad obliczem naszej wspólnej pracy nad pamięcią, edukacją i formacją, nad naszym dialogiem ze światem oraz nad czytelnością naszego przekazu - powiedział szef oświęcimskiej placówki.

- Przed nami stoi ogromna pokusa zastąpienia głosu ocalałych ciszą, sztuką, wystąpieniami polityków lub słowami kolejnych pokoleń. Tymczasem nie w tym celu ocalali pisali setki książek, składali tysiące relacji, nagrywali wywiady. Ich słowa pozostają w naszych rękach i trzeba nam dziś uczynić wszystko, by to właśnie oni, nawet jeśli coraz częściej fizycznie nieobecni, pozostawali w samym centrum naszego przekazu. Widzę ku temu jeden fundamentalny powód: tylko w ten sposób unikniemy nadinterpretacji historycznej, zagrożeń upolitycznienia lub jakiegokolwiek dryfu dyskursu pamięci - dodał Piotr Cywiński.

Organizatorem konferencji było Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau we współpracy z Towarzystwem Zarządzania Miejscami Pamięci.

(Więcej: https://www.auschwitz.org/muzeum/aktualnosci/rola-muzeow-i-miejsc-pamieci-w-zmieniajacym-sie-swiecie-debata-ekspercka-z-okazji-75-lat-muzeum-auschwitz,2315.html).

Fot. RL