Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński objął honorowy patronat nad dzisiejszą konferencją popularnonaukową pt. „Powojenne losy dzieci z KL Auschwitz”. W konferencji zorganizowanej w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej uczestniczyły osoby zainteresowane tą tematyką, w tym młodzież z powiatowych placówek. Obecni byli świadkowie historii. Powiat Oświęcimski reprezentowali starosta Andrzej Skrzypiński oraz członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska.
Gości powitała dyrektor placówki Dorota Mleczko. Podkreśliła, że to pierwsza konferencja zorganizowana w docelowej siedzibie MPMZO.
Następnie głos zabrał starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński. Wspomniał, że Muzeum Pamięci jest jedyną tego rodzaju placówką prowadzoną przez Powiat Oświęcimski.
Sternik Powiatu dodał, że misją MPMZO jest propagowanie w społeczeństwie wiedzy o osobach, które wykazały się człowieczeństwem i mimo grożącego im niebezpieczeństwa pomagały więźniom KL Auschwitz-Birkenau. Poznajemy historie kolejnych „bezimiennych” bohaterów, w czym zasługa tutejszych muzealników.
- Temat dzisiejszej konferencji jest niezwykle trudny. Kiedy dzieje się coś złego na świecie, najbardziej poruszają serca obrazy pokazujące krzywdę dzieci. Jeszcze kilka miesięcy temu wydawać się mogło, że wojna w Europie nie jest możliwa. (...) To, czy będziemy żyć w lepszych czasach, zależy od nas. Nie możemy być obojętni na złe rzeczy, które dzieją się obok nas. Apelował o to podczas uroczystości rocznicowych w byłym obozie Auschwitz red. Marian Turski, więzień tego obozu: „Bądźcie wierni przykazaniu. Jedenaste przykazanie: nie bądź obojętny, bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzycie jak na was, jak na waszych potomków, ‘jakieś Auschwitz’ nagle spadnie z nieba” - przytoczył starosta.
Powojenne losy dzieci z KL Auschwitz to zagadnienie stosunkowo mało znane, a jednak stanowi niezwykle ważną część historii KL Auschwitz-Birkenau oraz ludzi żyjących na ziemi oświęcimskiej.
- To właśnie mieszkańcy Oświęcimia i terenów przyobozowych na wszelakie sposoby starali się pomagać więźniom KL Auschwitz. Starania te, jak się okazuje, nie ustały po 27 stycznia 1945 r. i oswobodzeniu obozu. Jako Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej chcemy pokazać tę pomoc, akcentując podczas konferencji jej formy powojenne - powiedział kustosz Zbigniew Mazur.
W sali konferencyjnej Muzeum Pamięci o sytuacji dzieci podczas okupacji i po zakończeniu wojny mówili naukowcy. Wykład wprowadzający wygłosił prof. Jacek Chrobaczyński - historyk, wykładowca akademicki, badacz dziejów II wojny światowej. Temat jego rozważań to „Wojna a dziecko (1939-1945). Codzienność – moralitet – edukacja i wychowanie. Bilans i następstwa”.
Drugi wykład stanowił odniesienie do lokalności i przybliżył losy dzieci z KL Auschwitz oraz ich adopcje przez mieszkańców ziemi oświęcimskiej. Prelegentem była Teresa Wontor-Cichy - historyk, pracownik naukowy Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
W konferencji, którą można było śledzić także drogą online, przedstawiono także losy świadków historii, którzy jako dzieci byli więzieni w KL Auschwitz.
Fot. RL