Na zdjęciu nagrodzony Pucharem Starosty przeciszowianin. W tle starosta i wójt Przeciszowa.

Blisko 500 modeli kartonowych można było podziwiać w Domu Kultury w Przeciszowie na 21. Ogólnopolskim Konkursie Modeli Kartonowych. Powiat Oświęcimski wsparł finansowo to wydarzenie. Puchar Starosty Oświęcimskiego Andrzeja Skrzypińskiego trafił do Kacpra Pacochy, który wykonał od podstaw model traktora Ursus C-360.

Od wielu lat Przeciszów jest modelarską mekką. Tegoroczna edycja tego cenionego wśród modelarzy wydarzenia, potwierdziła to w pełni. Obecni byli pasjonaci kartonu z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Litwy oraz Ukrainy.

- Wysoki poziom prezentowanych prac to wynik setek godzin poświęconych nad budową modeli. Samoloty, okręty, żaglowce, pojazdy kołowe, gąsienicowe, czy architektura – to tylko nieliczne kategorie, które można było zobaczyć na własne oczy na sali widowiskowej. Jakość wielu prac zapierała dech w piersiach - mówi Łukasz Fuczek, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Przeciszowie, znany i ceniony w kraju i za granicą modelarz.

Modelarskie święto w Przeciszowie to oprócz prezentacji modeli, także wymiana doświadczeń. Setki osób, które w ten weekend miały możliwość zobaczyć te wspaniałe prace z pewnością wyszła z Domu Kultury w pełni zadowolona.

Głównym trofeum w konkursie był Puchar Wójta Gminy Przeciszów, który zdobył Zbigniew Żółtaszek za model Katedra Notre Dame.

Kolejnym ważnym wyróżnieniem był Puchar Starosty Oświęcimskiego Andrzeja Skrzypińskiego, który, jak już wspomnieliśmy na wstępie zdobył przeciszowianin Kacper Pacocha. Wykonał on od podstaw model traktora Ursus C-360.

Puchar Publiczności przyznano Oleksandrowi Dronowi za model okrętu Askold. Puchar „Kraina wolności” za najlepszy model w barwach Ukrainy otrzymał Tomasz Tkaczyk za model myśliwca Mig 29C. Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu trafił do rąk Adama Górki za model czołgu Chi-Ri. Z kolei Puchar Prezesa Kruszywo S.A. otrzymał Ireneusz Hulbój za model samochodu ciężarowego Mercedes Actros.

(Źródło i foto: GBP Przeciszów)