Dziś w brzeszczańskim Ośrodku Kultury zorganizowano uroczystość z okazji jubileuszu 60-lecia nadania Brzeszczom praw miejskich. Władze Powiatu Oświęcimskiego reprezentowali na jubileuszu wicestarosta Paweł Kobielusz i członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska.
Brzeszcze to ważna część składowa naszego powiatu. Miasto i gmina pełne ambitnych i mądrych ludzi, z których wielu zrobiło kariery w gospodarce, kulturze, sporcie i polityce.
Gości dzisiejszych uroczystości powitał burmistrz Brzeszcz Radosław Szot.
- Myśląc o dzisiejszym spotkaniu przychodzi mi do głowy jedna refleksja… Zbyt rzadko doceniamy to, co posiadamy i miejsce, w którym się znajdujemy. Zbyt często porównujemy się „do kogoś”. Tendencja ta, którą skądinąd każdy zna z własnego życia, jest szczególnie widoczna w samorządzie, gdzie rankingi, wyróżnienia, „złote dziesiątki” i dyplomy „dla najlepszego” to niemal codzienność. Jednak czy tego typu wyróżnienia faktycznie świadczą o dobrobycie mieszkańców? Czy rzeczywiście pokazują, jak żyje się ludziom w danym mieście, sołectwie, osiedlu?
Porównujmy się sami do siebie – sprzed pięciu lat, sprzed dekady, sprzed ćwierćwiecza. Doceńmy drogę, jaką przeszliśmy – jako samorząd, jako brzeszczańska społeczność. Zróbmy bilans – jubileusz to doskonała okazja do podsumowań – i wyciągnijmy z niego wnioski, sugestie i wytyczne na przyszłość.
Czerpmy z wiedzy i doświadczenia starszego pokolenia, wsłuchując się w głosy i sugestie młodych. To z myślą o nich pracujemy, budując sprawną i dobrze funkcjonującą Gminę dla następnych pokoleń – powiedział Radosław Szot.
Rys historyczny i ważne daty w dziejach Brzeszcz jako miasta przybliżył były przewodniczący Rady Miejskiej w Brzeszczach i długoletni nauczyciel w jednej z miejscowych szkół Józef Stolarczyk.
Goście obejrzeli film, dzięki któremu mogli poczuć się niczym w wehikule czasu, odnajdując na prezentowanych archiwalnych zdjęciach i dokumentach ślady swoich bliskich i znajomych, przypomnieć sobie radosne chwile z dzieciństwa i młodości.
Po projekcji przyszedł czasy na gratulacje dla miejscowych władz i mieszkańców od zaproszonych gości.
- 60 lat temu z pewnością było to duże wyróżnienie dla brzeszczańskiej społeczności. W tym miejscu pozwolę sobie na wątek osobisty. Mam silne związki z Brzeszczami, choć bynajmniej nie wynika to z nazwiska, bo z Łukaszem Kobieluszem, wiceburmistrzem tego miasta nie jesteśmy rodziną, a po raz pierwszy spotkaliśmy się trzy lata temu (śmiech). Natomiast moi dziadkowie i mama pochodzą z Brzeszcz. Jako dziecko spędziłem tu dużo czasu. W imieniu władz Powiatu Oświęcimskiego oraz włodarzy gmin pozwolę sobie pogratulować jubileuszu, złożyć życzenia dla mieszkańców, życzyć dalszego rozwoju miasta i gminy – powiedział wicestarosta Paweł Kobielusz, po czym oddał głos wieloletniej burmistrz Brzeszcz, a obecnie członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu Teresie Jankowskiej.
- Powiem słowami Czesława Niemena: „Mam tak samo jak ty, miasto moje, a w nim najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni”. Czasami trudne, jak państwo wiedzą…
Te słowa kojarzą mi się z moim wspaniałym miastem. Dziś bardzo często w państwa wypowiedziach pojawiało się słowo „odwaga”. Jednym z bardzo ważnych elementów podniesienia rangi Brzeszcz, z wioski do miasta, była odwaga naszych przodków. Ludzi, którzy nieśli pomoc więźniom KL Auschwitz-Birkenau i podobozu Jawischowitz. Myślę że postawa tamtych ludzi dla wielu brzeszczan jest bardzo ważna do dzisiaj, ponieważ mieliśmy szansę mieć kontakt z tymi świadkami historii. Mieliśmy szczęście rozmawiać z prof. Bieleninem, nietuzinkową postacią, jedynym do dziś honorowym obywatelem naszej gminy.
Myślę że jest to zobowiązanie dla nas i dla przyszłych pokoleń, aby dbać o piękny rozwój naszej gminy i miasta Brzeszcze, razem budować wspólnotę ludzi odpowiedzialnych – często krytycznych, ale kreatywnych. Żeby pamiętać, dziękując za wiele inwestycji, o tym, aby być człowiekiem. Bardzo dziękuję wszystkim ludziom, którzy kreowali i kreują kulturę, edukację, społeczeństwo obywatelskie.
Dziękuję tym, którzy myślą, by Brzeszcze w kolejnych jubileuszach wzbogacały swoją historię o nowe przedsięwzięcia. I by pamiętali, że celem i sercem wszystkiego jest człowiek. I tylko od jego postawy zależy, to czy będziemy żyć w wolnej, bezpiecznej Ojczyźnie, Europie i świecie. Mieszkańcom Brzeszcz i gminy, władzom, życzę zdrowia, pokoju, kreatywności, odwagi i pomyślności. Wszystkiego dobrego! - powiedziała Teresa Jankowska, dodając z uśmiechem, że kwiaty wręczyła obecnemu burmistrzowi, bo dziś są jego imieniny.
W holu Ośrodka Kultury czynna jest wystawa, na której można obejrzeć archiwalne zdjęcia i dokumenty z przeszłości Brzeszcz opatrzone fachowym i interesującym komentarzem.
Fot. RL