Wieloletnią tradycją związaną z powiatowymi obchodami Dnia Edukacji Narodowej jest uhonorowanie dyrektorów, nauczycieli, pracowników administracyjnych i obsługi placówek oświatowych Nagrodą Starosty. Podczas wczorajszej uroczystości w Oświęcimskim Centrum Kultury z rąk starosty oświęcimskiego Andrzeja Skrzypińskiego i wicestarosty Pawła Kobielusza laury odebrało kilkadziesiąt osób.

Obaj panowie, a także obecni na uroczystości włodarze gmin i poseł Marek Sowa pogratulowali wszystkim osobom związanym z oświatą, dziękując im za wytrwałość i zaangażowanie, zwłaszcza w trudnym okresie pandemii. Miłe sercom słowa nauczyciele usłyszeli także od posłanki Doroty Niedzieli, która skierowała doń list.

- Dzisiejszą uroczystość rozpoczęła się od wykonania znanej piosenki legendarnego zespołu Dżem, której tekst napisał obecny wokalista grupa Maciej Balcar. Sam jestem zaskoczony, że wybrano właśnie ten utwór, ale dziś powinien szczególnie wybrzmieć, zwłaszcza fragment „Idź własną drogą, bo w tym cały sens istnienia, żeby umieć żyć…”. Myślę że organizatorom chodziło o to, by w ten zawoalowany sposób pokazać, jaka jest rola szkoły w dzisiejszym, trudnym świecie. Szkoła ma przygotować do tego, by umieć żyć, podążać własną drogą, wbrew temu, co pokazuje dzisiejszy świat polityki, wbrew temu, z czym mierzy się cały system oświaty, wbrew ogólnym trendom panującym w naszym kraju. Własna droga to cel, który szkoła powinna pomóc uczniom osiągnąć. Taka jest rola nauczycieli, organów prowadzących. Wbrew temu, jakie warunki stawiają w tej chwili politycy rządzącej Polską opcji - powiedział starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.

Starosta podkreślił, że edukacja w ostatnim czasie była utrudniona z uwagi na pandemię koronawirusa i konieczność nauki zdalnej przez długie miesiące.

- Jestem wdzięczny nauczycielom i pozostałym pracownikom szkół za to, że stosunkowo szybko placówki stanęły na nogi po pandemii, i wyciągnęli do uczniów pomocną dłoń - dodał włodarz.

- Cieszę się, że możemy Wam wyrazić swoją wdzięczność za pracę, którą wykonujecie na co dzień. Życzę Państwu wszystkiego, co najlepsze. Myślę że życzenia zdrowia i pomyślności są dziś szczególnie cenne. Wszystkiego dobrego, powodzenia! - tym słowami starosta zakończył swoje przemówienie.

Następnie głos zabrał wicestarosta Paweł Kobielusz. Przypomniał, że zanim zasiadł w zarządzie powiatu, przez kilkanaście lat pracował jako nauczyciel i doskonale zna problemy tego środowiska.

- Na pewno niełatwo było uczyć w warunkach pandemicznych. Jako osoba nadzorująca oświatę wiedziałem, jak trudno jest to wszystko zorganizować. Potem przyszła wojna w Ukrainie i nagląca potrzeba tworzenia oddziałów przygotowawczych dla uczniów z tego kraju - powiedział.

- W Dni Edukacji Narodowej życzę Wam przede wszystkim jednego – aby system oświaty w tym kraju w końcu dożył takich czasów, abyście mogli wreszcie po prostu uczyć. I tylko to będzie waszym zadaniem, z którego będziecie rozliczani. Oczywiście życzę Wam także, byście wytyczali młodzieży właściwą drogę. Widzę na tej sali przynajmniej jedną osobę, która kiedyś mi w tym pomogła w powiatowej szkole w Oświęcimiu. Życzę Wam też tego, by w tym kraju pojawił się zespół ekspercki, który opracuje jakąś rozsądną drogę dla oświaty. (…) Praca powinna być godnie wynagradzana. Mam nadzieję, że dożyjemy takich czasów, kiedy zawód nauczyciela znów będzie cieszył się należną mu estymą i będzie odpowiednio opłacany. To nie resorty siłowe czy ekonomiczne, ale właśnie resort oświaty i kultury kształtuje na lata nowoczesne społeczeństwo obywatelskie. Życzę Wam, abyście dalej realizowali swoją pracę z pasją, chodzili do szkoły z uśmiechem na ustach i wytyczali młodym ludziom właściwą ścieżkę – dodał wicestarosta Paweł Kobielusz.

Z rąk starosty oświęcimskiego Andrzeja Skrzypińskiego i wicestarosty Pawła Kobielusza kilkadziesiąt osób odebrało Nagrody Starosty.

  • Anna Kapcia – dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół nr 9 im. M. Dąbrowskiej w Kętach
  • Alina Kwarciak – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu
  • Celina Korczyk – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brzeszczach
  • Jacek Stoch- dyrektor Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu.

Nagrodzeni Nagrodą Starosty nauczyciele to:

Bernadetta Kwiatkowska, Michał Kaczmarczyk, Marta Królikowska-Hardek i Jerzy Majkut (Powiatowy Zespół Nr 1 im. ks. St. Konarskiego w Oświęcimiu); Joanna Bełch, JolantaDrabczyk, Marcin Dziubek, Anna Homa, Dorota Karteczka, Beata Maciewicz, Anna Somogyi i Alicja Woźnicka (Powiatowy Zespół nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu); Izabela Domagała, Agnieszka Gandzel, Halina Kalata, Katarzyna Kapcińska-Czerniak, Marzena Sobik i Sabina Szwed-Klaja (Powiatowe Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu); Małgorzata Cyran, Magdalena Pastuszka i Maria Wróblewska (Powiatowy Zespół Nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Oświęcimiu); Beata Dubiel-Wojtas (Powiatowy Zespół nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach); Sebastian Gabryś i Donata Wójcik-Bąbska (Powiatowy Zespół Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach); Barbara Czarnik, Jolanta Kuźma i Barbara Tytko (Powiatowy Zespół nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach); Tomasz Bąk i Sylwia Kusak (I Liceum Ogólnokształcące im. St. Wyspiańskiego w Kętach); Barbara Jakóbik-Stradal, Katarzyna Kowalska-Kolak i Teresa Walaś-Nowak (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu); Katarzyna Rodzoń-Kajzar (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Brzeszczach);Aneta Ficoń (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kętach); Magdalena Wolak (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Oświęcimiu); Żaneta Płonka (Młodzieżowy Domu Kultury w Oświęcimiu);

Nagrodą Starosty zostali uhonorowani także pracownicy administracji i obsługi szkół i placówek oświatowych: Bożena Grzeszkowiak z Powiatowego Zespołu Nr 1 im. ks. St. Konarskiego w Oświęcimiu, Zofia Piwowarska z Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu, Krzysztof Pękala ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu, Agnieszka Szarek z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Oświęcimiu.

Włodarze Powiatu Oświęcimskiego pogratulowali tegorocznym stypendystom - Szymonowi Szrombie z popularnego „Konara” i Oliwii Szyjocie z kęckiego „Wyspiana”.

Członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska wraz z panami starostami pogratulowała młodym ratownikom medycznym z technikum w Powiatowym Zespole nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach. Słowa podziękowania usłyszeli: Aleksandra Wasik, Michał Janosz, Paulina Orawska, Jowita Duszyńska, Nadia Tuczapska, Zuzanna Kasperek, Angelika Ćwiklicka, Kornelia Olesiak, Martyna Pojda, Ewelina Sajdok, Paulina Kapica, Wiktoria Nycz i Justyna Wilk oraz opiekun Krzysztof Klimczak.

Od 2017 r. w tej placówce, w klasie technik logistyk, funkcjonuje profil „ratownictwo medyczne”. Uczniowie uczą się kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz podstawowych medycznych czynności ratunkowych. Odbywają praktyki na ambulansach, a także w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Oświęcimiu. Na co dzień w udoskonaleniu swoich umiejętności ratowniczych, a także w ratowaniu życia ludzkiego korzystają ze specjalistycznego sprzętu, który otrzymali ze środków Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu.

Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej ubarwiły występy uzdolnionej artystycznie młodzieży z powiatowych placówek. Na koniec zebrani w sali widowiskowej OCK goście obejrzeli spektakl w wykonaniu grupy teatralnej Młodzieżowego Domu Kultury, opartego na tekście Rafała Kmity „Aj jaj, handelek”.

Fot. RL