Na zdjęciu uśmiechający się włodarze Kęt i Powiatu Oświęcimskiego oraz inni uczestnicy spotkania.

Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym przez Koło Powiatowe w Kętach Polskiego Związku Niewidomych z okazji Międzynarodowego Święta Białej Laski.

- Z okazji tego święta życzę wszystkim osobom zmagającym się z chorobami narządu wzroku, by świat stawał się dla nich coraz bardziej przyjazny i dostępny, a medycyna zaskakiwała nowymi możliwościami - powiedziała Dorota Jachnicka-Mrzygłód, prezes zarządu kęckiego Koła.

Starosta Andrzej Skrzypiński podkreślił, że doskonale rozumie problemy osób niepełnosprawnych, bo w swoim najbliższym otoczeniu spotyka się z nimi na co dzień. Członkom Koła Powiatowego w Kętach życzył wytrwałości i pogody ducha, wsparcia ze strony najbliższych oraz zrozumienia ich potrzeb przez decydentów. Wyraził nadzieję, że z naszych miast i wsi jak najszybciej zostaną usunięte bariery architektoniczne utrudniające życie m.in. osobom niewidomym. Dodał, że władze Powiatu Oświęcimskiego wsłuchują się w postulaty osób niepełnosprawnych i wspierają finansowo organizacje działające na ich rzecz.

W spotkaniu zorganizowanym 12 października w Zasolu Bielańskim uczestniczył także burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Klęczar. Podkreślił znaczącą rolę i aktywność prezes Koła.

- To, ilu dziś tu jest uczestników, ile osób reprezentujących samorządy, jednostki kulturalne, ilu członków Koła świadczy o tym, jakim człowiekiem jest Pani Dorota i jak znakomicie zarządza kołem wkładając w nie całe swoje serce - podkreślił kęcki włodarz.

Dzień Bezpiecznej Białej Laski (ang. White Cane Safety Day) został ogłoszony przez prezydenta USA 15 października 1964 r.  Pierwsze oficjalne obchody w Polsce odbyły się blisko 30 lat temu. Celem obchodów jest przedstawienie opinii publicznej, środkom masowego przekazu, rządom i władzom lokalnym problematyki osób niewidomych i niedowidzących.

Polski Związek Niewidomych to jedyna w Polsce samorządowa organizacja członkowska powołana, zarządzana oraz działająca na rzecz osób niewidomych i słabowidzących. Dzięki sieciowej strukturze jest obecna w każdym powiecie w Polsce.

Od 70 lat skutecznie zapobiega wykluczeniu społecznemu oraz zawodowemu niewidomych i słabowidzących. Niesie wszechstronną pomoc osobom dotkniętym chorobami narządu wzroku oraz ich rodzinom.

Koło Powiatowe Polskiego Związku Niewidomych Oddział w Kętach zrzesza osoby całkowicie niewidome i słabowidzące. Spotkania odbywają się w każdy czwartek w godzinach 9:00-12:00 w siedzibie w Miejscu Aktywności Mieszkańców, Rynek 13.

(Źródło i foto: kety.pl)