Na zdjęciu plakaty laureatów biennale w Domu Spotkań.

Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński uczestniczył w otwarciu wystawy IX Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka” w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu . W konkursie wzięło udział 274 artystów z 39 krajów świata, którzy nadesłali 629 plakatów.

Jak mówić dziś w sposób uniwersalny o najbardziej palących problemach: wielkiego świata i naszego małego podwórka? Odpowiedź na to pytanie znają artyści zajmujący się sztuką plakatu; język tego artystycznego medium: jednoznaczny i mocny, przemawia do każdego odbiorcy niezależnie od miejsca i kontekstu, w którym się znajduje.

MDSM korzysta z siły tego przekazu, organizując od 2006 Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego pod hasłem „Twórczo dla praw człowieka”.

Jury konkursowe w składzie: Krzysztof Dydo, Galeria Plakatu w Krakowie – przewodniczący, Joanna Klęczar-Déodat, dyrektor MDSM w Oświęcimiu, dr hab. Sebastian Kubica, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie, Ewa Natkaniec, artystka plakacistka, prof. Władysław Pluta, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, dr Maria Anna Potocka, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Leszek Szuster, MDSM w Oświęcimiu, dr Paweł Warchoł, kurator Biennale, Oświęcim zakwalifikowało do wystawy 80 plakatów.

W wernisażu, które odbyło się 14 października wzięła udział pani Anna Szałaśna, była więźniarka KL Auschwitz i Ravensbrück, przedstawiciele partnerów wydarzenia: dr Michael Groß, konsul generalny RFN w Krakowie, Andrzej Skrzypiński, starosta oświęcimski, Monika Świętek-Smrek, dyrektor Oświęcimskiego Centrum Kultury, Maria Moroz, sekretarz Polskiego Związku Artystów-Plastyków, Andrzej Tombiński, były honorowy konsul generalny Republiki Austrii, prezes firmy Re-bau, Krzysztof Kwater z Fundacji im. Róży Luksemburg, dr Alicja Bartuś, przewodnicząca zarządu MDSM, członkowie jury konkursowego oraz nagrodzeni i wyróżnieni artyści, goście wernisażu.

Odczytano także listy skierowane przez nieobecnych przedstawicieli partnerów: Janusza Chwieruta, prezydenta Miasta Oświęcim, Mirosława Smolarka, wójta Gminy Oświęcim oraz Stefana Löwla, starosty Powiatu Dachau.

Wręczono następujące nagrody:

  • I nagroda – Nagroda Prezydenta Oświęcimia – Miasta Pokoju – Szymon Łacheta (Polska) “P€ace”
  • II nagroda – Nagroda Konsula Generalnego RFN w Krakowie – Chia Hsiang Lee (Tajwan) “Speech Killing”
  • III nagroda – Nagroda Starosty Oświęcimskiego – Katarzyna Nachman (Polska) “Sheep”
  • Nagroda Miasta Dachau – Alicja Kultys (Polska) “Independence”
  • Nagroda Powiatu Dachau – Szymon Łacheta (Polska) “Ukraine ‘22”
  • Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Martyna Paluchiewicz-Łabaj (Polska) “Belarus-Poland”
  • Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – Zebiao Lin (Chiny) “Quarantine”
  • Nagroda prof. Józefa Hołarda ufundowana przez dziekana Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie, Uniwersytet Śląski w Katowicach – Małgorzata Łodygowska (Polska) “Polska”
  • Nagroda Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków – Marek Osman (Polska) „Starwars 2022 Ukraine”
  • Nagroda Wójta Gminy Oświęcim: Reza Sheri (Iran) “Liar”.

Wernisażowi towarzyszył występ Zespołu Pieśni i Tańca „Gorgany” z Centrum Twórczości Veselka ze Lwowa, który zaprezentował tradycyjne pieśni i tańce ukraińskie.

Źródło: MDSM, fot. Krzysztof Janik