Na zdjęciu delegacje z partnerskich Powiatów składają kwiaty i oddają hołd pomodrowanym w KL Auschwitz.

Omówieniu szczegółów współpracy w zakresie planowanych działań ekologicznych i ochrony środowiska oraz dalszej integracji i wymiany młodzieży w dużej mierze poświęcona była krótka wizyta delegacji władz partnerskiego Powiatu Dachau na ziemi oświęcimskiej. Goście z Bawarii, z których większość była u nas po raz pierwszy, zwiedzili miejsca i instytucje związane z II wojną światową. Wraz z gospodarzami wizyty oddali hołd pomordowanym w KL Auschwitz-Birkenau.

Na czele niemieckiej delegacji, w skład której weszli m.in. radni Powiatu Dachau stanęli landrat (starosta) Stefan Löwl i wicestarosta Marese Hoffmann.

Wraz ze starostą oświęcimskim Andrzejem Skrzypińskim, wicestarostą Pawłem Kobieluszem, członkami Zarządu Powiatu - Teresą Jankowską, Grażyną Kopeć i Jerzym Mieszczakiem oraz radnymi wszystkich opcji politycznych zasiadających w Radzie Powiatu w Oświęcimiu złożyli wspólny wieniec pod Ścianą Straceń w KL Auschwitz. Delegacja z Bawarii zwiedziła teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Wizyta w miejscu niewyobrażalnego cierpienia i śmierci przeszło miliona osób bardzo poruszyła niemieckich gości.

Goście z Powiatu Dachau zwiedzili także Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu i Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. W towarzystwie gospodarzy wizyty obejrzeli ponadto Muzeum Zamkowe w Pszczynie i pobliską zagrodę żubrów.

Z niemiecką delegacją spotkała się w Oświęcimiu posłanka Dorota Niedziela, która tydzień wcześniej na zamku w Dachau odebrała z rąk minister rządu Bawarii Medal Europejski nadany pośmiertnie śp. Marcinowi Niedzieli, staroście oświęcimskiemu w latach 2018-2021.

Pod koniec października do Oświęcimia przyjedzie grupa uczniów z Dachau, by wziąć udział w zajęciach archiwizacji i edukacji na podstawie dokumentów udostępnionych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Organizatorem projektu „Księga Pamięci” jest Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu - partner Powiatu Oświęcimskiego w tym obszarze.

Wolontariusze opracują biografie polskich i niemieckich więźniów do „Księgi Pamięci”. W najbliższych dwóch latach badania skupią się na prześladowanych, którzy byli więzieni zarówno w obozie koncentracyjnym w Dachau, jak i w Auschwitz.

Fot. RL, WS.