Pamiątkiowe zdjęcie uczestników obrad w Pile.

W wielkopolskiej Pile obradowała Polsko-Niemiecka Grupa Robocza. Polscy i niemieccy samorządowcy, w tym reprezentująca Powiat Oświęcimski członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska i przedstawiciele partnerskiego Powiatu Dachau na czele z landratem (starostą) Stefanem Loewlem, Marese Hoffmann, koordynatorką współpracy pomiędzy oboma Powiatami, i Bernadettą Czech-Sailer ze Starostwa Powiatowego w Dachau, rozmawiali o kryzysie energetycznym i uchodźczym związanym z napaścią Rosji na Ukrainę.

Było to już 28. posiedzenie Grupy. Polscy i niemieccy samorządowcy gościli w Pile na zaproszenie polskiego przewodniczącego Grupy, prezydenta tego miasta Piotra Głowskiego. W spotkaniu uczestniczyło blisko 30 włodarzy.

Mamy podobne wyzwania i problemy. Kryzys energetyczny wymusił konieczność wprowadzenia nierzadko drastycznych oszczędności w urzędach i jednostkach organizacyjnych oraz szukania ekologicznych rozwiązań, które trwale doprowadzą do ograniczenia wydatków na energię.

Drugim tematem rozmów polsko-niemieckich byli uchodźcy z Ukrainy. Dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski dokonał analizy fal uchodźców z Ukrainy, których szacuje się, że na chwilę obecną jest w Polsce ok. 1,5-2 miliony.

Dyrektor zwrócił uwagę na uchodźców wewnętrznych w samej Ukrainie; zwłaszcza teraz o tej porze roku i przy intensywnych atakach Rosji nasze wsparcie dla nich jest niezbędne. Związek Miast Polskich wspólnie z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów będzie realizował projekt goszczenia uchodźców w małych i średnich miastach. Jest on oparty na trzech filarach: mieszkanie, praca, szkoła (dzieci i młodzież). Wiele firm ukraińskich przenosi swoją działalność do wschodniej Polski i to one, zdaniem dyrektora Porawskiego, mogą być pomostem w odbudowie Ukrainy.

(Źródło: UM Piła, fot. Miasto Piła, TJ)