Na zdjęciu uczestnicy uroczystości w hali sportowej w Rajsku. W tle na biało-czerwonej fladze napis Narodowe Święto Niepodległości

Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i wicestarosta Paweł Kobielusz uczestniczyli dziś w uroczystości nadania hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajsku (Gm. Oświęcim) imienia majora Piotra Szewczyka. W wydarzeniu, podczas którego odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą słynnemu cichociemnemu z Babic, wziął udział także wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu Piotr Śreniawski.

Uroczystość powiązaną ze zbliżającym się Świętem Niepodległości wypełniły występy laureatów Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej oraz przedstawienie pt. „Listopady Szewczyka” w wykonaniu uczniów tutejszej szkoły podstawowej.

W przemówieniu skierowanym przede wszystkim do uczniów, starosta Andrzej Skrzypiński przybliżył sylwetkę majora Piotra Szewczyka. Przypomniał, że dorastał on w pobliskich Babicach, a kiedy przyszedł czas, walczył z niemieckim okupantem. Po wojnie za swoją niepodległościową postawę przez stalinowski sąd został skazany na karę śmierci, później zamienioną na 15-letni wyrok. Był dręczony, torturowany i poniżany – tylko dlatego, że pragnął Polski wolnej od obu nieludzkich reżimów totalitarnych.

Zmarł w 1988 r. Spoczął na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu. Starosta Skrzypiński zachęcał uczniów do wizyty na grobie majora Szewczyka i odwiedzenia Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiego, w którym zgromadzono sporo pamiątek związanych z życiem bohatera.

W trakcie uroczystości, w hali sportowej odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą sylwetce cichociemnego z Babic. Warto przy tej okazji przypomnieć, że została ona przeniesiona z pobliskiego budynku szkoły, w której przez lata funkcjonowało także Gimnazjum Gminne nr 1 w Rajsku im. majora Piotra Szewczyka.

W nowym miejscu tablica została uroczyście odsłonięta przez wójta Gminy Oświęcim Mirosława Smolarka, przewodniczącą Rady Gminy Oświęcim Bernardynę Bryzek i dyrektora SP w Rajsku Przemysława Dziedzica.

Fot. RL