Na zdjęciu starosta oświęcimski, prezydent Oświęcimia i członkini zarządu powiatu.

Pamięci Zofii Posmysz, ocalałej z Auschwitz, pisarki i scenarzystki, autorki m.in. „Pasażerki” oraz „Wakacji nad Adriatykiem”, patronki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu poświęcone było wczorajsze (8 listopada) spotkanie w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz. Władze Powiatu Oświęcimskiego reprezentowali starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska. Obecny był także prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Śp. Zofię Posmysz wspominali Helena Wisła, prezes Fundacja Pomnik Hospicjum Miastu Oświęcim, Leszek Szuster, wieloletni dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH, który na wstępie powitał wszystkich przybyłych.

Po zakończeniu spotkania nastąpiło otwarcie wystawy czasowej poświęconej Zofii Posmysz i prezentacja medalika „Chrystus Oświęcimski”. Głównym elementem ekspozycji jest przekazany do Miejsca Pamięci przez Zofię Posmysz obozowy medalik. Został on umieszczony w gablocie w taki sposób, by był widoczny z obu stron. Elementem instalacji prezentowanej w holu MCEAH są także wiersze i inne teksty autorstwa Zofii Posmysz. 

Historię medalika „Chrystus Oświęcimski” Zofia Posmysz opowiedziała m.in. podczas spotkania w Miejscu Pamięci w czerwcu 2016 r.

- Kiedy zostałam schreiberką w kuchni, aufseherin Franz przyprowadziła więźnia z kuchni męskiej, Tadeusza. Miał mi on pomóc w nauczeniu się prowadzenia ksiąg. Przychodził przez trzy dni. Ostatniego dnia, przed odejściem, wyjął z kieszeni medalik i powiedział: „masz – chroń go i niech on ciebie chroni i wyniesie do wolności”. Tadeusz już więcej nie przyszedł, tylko przesyłał grypsy - powiedziała. Tadeusz Paolone, ukrywający się pod w obozie pod nazwiskiem Lisowski, był oficerem Wojska Polskiego, członkiem obozowego ruchu oporu. 25 września 1943 r. został osadzony w więzieniu obozowym. 11 października został rozstrzelany pod Ścianą Śmierci.

Zofii Posmysz udało się przechować medalik do momentu wyzwolenia. Ukrywała go m.in. w szparze w dachu baraku obozowego, w zakamarkach odzieży, w bucie, w ciasno upiętych włosach, a nawet w ustach podczas jednej z rewizji. Podczas sesji edukacyjnej Zofia Posmysz zadeklarowała, iż przekaże obozowy medalion do Zbiorów Miejsca Pamięci Auschwitz.

Zofia Posmysz urodziła się w Krakowie w 1923 r. Podczas okupacji niemieckiej brała udział w tzw. tajnych kompletach, gdzie zetknęła się z prasą podziemną. Najprawdopodobniej czyjś donos spowodował, że wraz z kolegami została aresztowana w 1942 r. Po sześciotygodniowym pobycie w więzieniu na Montelupich została osadzona w KL Auschwitz, gdzie przebywała do stycznia 1945 r. Wyzwolenia doczekała w Neustadt-Glewe w maju 1945 r. Po zakończeniu wojny pracowała m.in. w Polskim Radiu. Jest autorką słuchowiska pt. „Pasażerka z kabiny 45”, które zostało zaadaptowane zarówno na spektakl teatralny jak i film oraz opera. Pisała również powieści, opowiadania czy scenariusze.

(Źródło: MCEoAiH). Fot. RL