Spotkanie promujące książkę Andrzeja Kacorzyka, w którym wzięło udział mnóstwo osób.

Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska gościli na promocji książki „Wielka podróż zwykłych ludzi” w Wiejskim Domu Kultury w Osieku. Autorem publikacji jest Andrzej Kacorzyk, wicedyrektor Muzeum Auschwitz i szef Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, przewodniczący Rady Powiatu w l. 2006-2010 i członek Zarządu Powiatu w Oświęcimiu w l. 2010-2014.

Andrzej Kacorzyk to osoba dobrze znana nie tylko w naszym powiecie, ale i daleko poza jej granicami. Na kartach świeżo wydanej książki opowiada historie ściśle związane ze swoją rodziną.

We wstępie dzieli się refleksją na temat tego, jak wielki wpływ na jego życie miał ojciec - Marian. 

„Marian żył w czasie wyjątkowym. Wychował się w patriotycznym i patriarchalnym domu na wsi w międzywojennej Polsce. Wybuchła wojna, a on nie cierpiał broni, pistoletów i mundurów. Najlepsze młode lata przeżył jednak jako żołnierz AK. Chciał kierować się ideałami, a PRL wymuszał kompromisy. Doczekał i cieszył się z wolności 1989 roku, choć jego sukcesy i osiągnięcia przypadły na lata realnego socjalizmu. Jego aktywność społeczna zakończyła się wraz z końcem Polski Ludowej” – czytamy na pierwszych kartach książki.

 „To opowieść o rodzinach Kacorzyków, Kozłów, Klęczarów i Płonków. Dzieje tych rodzin są nierozerwalnie związane z historią Osieka, ziemi oświęcimskiej i Polski. Autor włączył w opowiadania rodzeństwo i bliskich. Opisuje wiele ciepłych, czasem wręcz humorystycznych wydarzeń, ale nie unika również pisania o tych trudnych, przez co opowieść jest bardzo prawdziwa. Znajdziemy w niej codzienne troski i radości, marzenia i porażki” - napisała Teresa Jankowska, członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu.

Spotkanie promujące książkę przyciągnęło do sali osieckiego domu kultury mnóstwo osób. Poprowadziła je Jadwiga Pinderska-Lech – na co dzień kierująca działem wydawniczym PMA-B.

Wydawcą książki jest Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Publikacja jest dostępna w sklepiku na parterze placówki przy ul. Kolbego 2A w Oświęcimiu.

Źródło i foto: zbiory MPMZO