Na zdjęciu włodarze Powiatu wraz z panią dyrektor muzeum oraz czekiem na 500 tysięcy złotych.

Powiat Oświęcimski wsparł kwotą 500 tys. zł Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Stosowną umowę podpisali dziś w siedzibie placówki dyrektorka placówki Dorota Mleczko, starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i wicestarosta Paweł Kobielusz. Obecna była również członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska.

- To jedyna instytucja muzealna prowadzona przez Powiat Oświęcimski - podkreślił starosta Andrzej Skrzypiński.

Włodarz przypomniał, że Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest współprowadzone przez Powiat z Ministerstwem Kultury na mocy umowy, którą władze powiatowe podpisały z szefem tego resortu.

- Przyznaliśmy placówce dotację w wysokości 500 tys. zł na funkcjonowanie w tym roku - zaznaczył starosta oświęcimski.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej to samorządowa instytucja kultury, której organizatorem jest Powiat Oświęcimski, a organem współprowadzącym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Formalnie rozpoczęło działalność w czerwcu 2018 roku, natomiast oficjalne otwarcie podwojów placówki w docelowej siedzibie przy ul. Kolbego nastąpiło w kwietniu 2022 r.

Muzeum funkcjonuje w zabytkowym budynku, tzw. Lagerhausie, zlokalizowanym w pobliżu byłego, niemieckiego obozu KL Auschwitz.

Misją MPMZO jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom KL Auschwitz. Ma to praktyczne odzwierciedlenie w licznych spotkaniach i warsztatach organizowanych przez muzealników dla różnych grup mieszkańców.

Przestrzeń muzealna jest oszczędna kolorystycznie, pojawiają się trzy kolory szary, czarny i jako dodatek czerwony, co nawiązuje do logo muzeum. Cała aranżacja jest minimalistyczna i służy temu, aby zwiedzający mógł skupić uwagę na opowiadanych historiach. Wspomnienia i relacje świadków historii uzupełniają artefakty umieszczone w nowoczesnych, podświetlanych gablotach.

Wystawa stała zlokalizowana jest na trzech piętrach budynku. W pierwszej strefie zwiedzający mogą podziwiać rzeźbę autorstwa światowej sławy artysty Igora Mitoraja, pochodzącego z Grojca. W tej strefie goście Muzeum na jednym z pierwszych w Polsce ekranów sferycznych mogą obejrzeć film ukazujący piękno ziemi oświęcimskiej.

W drugiej strefie zwiedzający mogą przejść przez ekran parowy, który niczym kurtyna odsłania poprzez wyświetlane zdjęcia przeszłość z okresu międzywojennego.

Wystawa multimedialna dotycząca II wojny światowej ma formę labiryntu. W wydzielonych przestrzeniach zwiedzający mają okazję, by wysłuchać wspomnień świadków. W nowoczesnych gablotach umieszczone zostały obiekty związane z czasami niemieckiej okupacji, a także bohaterskimi postaciami.

Trzecia strefa znajduje się na poddaszu. Odwołuje się do miejsca schronienia ratowanych więźniów. Przestrzeń symbolizuje bezpieczne miejsce zagwarantowane przez polskie rodziny uciekającym z obozu.

Ostatnia część tej strefy opowiada o pierwszych miesiącach i latach po zakończeniu II wojny światowej i represjach jakich doświadczali mieszkańcy i ich rodziny za swoją działalność w czasie wojny.

Fot. RL