Włodarze Powiatu Oświęcimskiego na pamiątkowym zdjęciu z podopiecznymi Wioski Dziecięcej w Rajsku i wychowawczyniami

Początek roku to już tradycyjnie okres licznych spotkań noworocznych organizowanych w gminach naszego powiatu. Powiatowi włodarze wzięli udział w tego typu wydarzeniach m.in. w Oświęcimiu i Grojcu. Starosta Andrzej Skrzypiński i wicestarosta Paweł Kobielusz gościli także w Wiosce Dziecięcej w Rajsku.

W poniedziałek 23 stycznia włodarze spotkali się z podopiecznymi i wychowawcami Wioski Dziecięcej im. Janusza Korczaka w Rajsku (Gmina Oświęcim) prowadzonej przez Fundacja Bliżej Człowieka. Do placówki przyjechali z prezentami, które z pewnością zostaną wykorzystane przez wszystkie dzieciaki (blisko 25 podopiecznych) w ciągu najbliższych ferii. Owe podarunki to bilety do Funzeum w Gliwicach.

Zanim włodarze wręczyli prezenty, rozmawiali z prowadzącymi Wioskę i wychowawcami. Z zainteresowaniem wysłuchali informacji o Wiosce Dziecięcej, jej sukcesach i problemach.
(Więcej o placówce: https://blizejczlowieka.org.pl/wioska-dziecieca/)

Dzień później starosta i wicestarosta gościli na spotkaniu zorganizowanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział Powiatowy w Oświęcimiu. Była to okazja do podzielenia się uwagami na temat aktualnej sytuacji szkolnictwa w obliczu malejącej, jak podkreślono, subwencji oświatowej przekazywanej samorządom przez rząd.

Obaj powiatowi włodarze życzyli nauczycielom i pozostałym pracownikom oświaty przede wszystkim poprawy warunków płacowych, a także docenienia przez rządzących i społeczeństwo ich trudu związanego z edukacją młodego pokolenia Polaków.

Tuż po tym spotkaniu powiatowi decydenci udali się na kolejne, do Grojca. W tutejszym Domu Ludowym gościli na spotkaniu noworocznym, którego gospodarzem był wójt Gminy Oświęcim Mirosław Smolarek. Obecni byli także przewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu Kazimierz Homa i wiceprzewodniczący tego gremium Piotr Śreniawski.

Dla samorządowców i zaproszonych gości reprezentujących liczne instytucje i organizacje pozarządowe spotkanie było okazją do podsumowania minionego roku i przybliżenia planów na 2023 r. 

Podczas wydarzenia uhonorowano osoby, które swoją działalnością i zaangażowaniem przyczyniły się do rozwoju Gminy Oświęcim. Każdy z nagrodzonych otrzymał statuetkę Zasłużony dla Gminy Oświęcim. Wydarzenie w Grojcu uświetnił występ zespołu z Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu.

Fot. RL i mat. Gm. Oświęcim