
Mieszkanki ziemi oświęcimskiej były siłą napędową pomocy niesionej w różnych formach więźniom KL Auschwitz. I to właśnie tym nieustraszonym kobietom poświęcona jest najnowsza publikacja Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
„Pomoc miała twarz kobiety. Materiały pokonferencyjne” – to tytuł książki, w której znalazły się referaty wygłoszone podczas konferencji zorganizowanej przez MPMZO i Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
- Prezentowane treści konferencji zostały tak dobrane, aby po przekrojowym ujęciu różnorodnych form zaangażowania kobiet w czasie II wojny światowej w dzieło pomocy, skupić się na lokalnych przykładach Pań niosących pomoc więźniom KL Auschwitz - przybliża dyrektorka MPMZO Dorota Mleczko.
Dr Anna Czocher, pracowniczka Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, w swoim tekście skoncentrowała się na roli kobiet w jawnej i konspiracyjnej działalności pomocowej podczas okupacji niemieckiej 1939-1945 na terenie Generalnego Gubernatorstwa (przykład Krakowa).
Dr Jacek Lachendro, pracownik Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, przedstawił konkretne przykłady pomocy więźniom obozu Auschwitz przez kobiety z Gminy Brzeszcze.
- Na ponad tysiąc osób z ziemi oświęcimskiej, które angażowały się w działania na rzecz więźniów, blisko trzysta - w tym około 130 kobiet - mieszkało we wspomnianej gminie. Część z tych 130 kobiet niosła pomoc uciekinierom z KL Auschwitz - podkreśla.
Kolejny tekst, autorstwa Teresy Wontor-Cichy, pracowniczki Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, jest poświęcony postaci Zofii Gawron. W marcu 1943 roku, jako 17-latka, za pomoc więźniom trafiła ona do KL Auschwitz. Później odegrała kluczową rolę podczas operacji wyniesienia z obozu kopii niemieckich dokumentów.
- Zostały wyjęte z ukrycia dopiero po zakończeniu wojny i później przechowywane w domu rodziny Gawron. Zgłosiła się po nie Antonina Piątkowska i przekazała spisy zmarłych Polek, wyniki badań antropometrycznych oraz fotografie do organizacji „Caritas”, do rąk kardynała Sapiehy, który następnie przekazał je ks. kanonikowi Jasieńskiemu - pisze Teresa Wontor-Cichy. Dokumenty ostatecznie trafiły do Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich.
Książkę „Pomoc miała twarz kobiety…” można nabyć w sklepie na parterze budynku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ul. Maksymiliana Kolbego 2A w Oświęcimiu. Kosztuje 20 zł.
Inne dostępne książki:
- „Spacer po Oświęcimiu. Fotografie ze zbiorów Tadeusza Firczyka”
- Andrzej Kacorzyk „Wielka podróż zwykłych ludzi”
- „Pomniki, miejsca pamięci, tablice pamiątkowe w gminie Brzeszcze” pod redakcją Jacka Lachendro
- Stanisław Zasada „Kurierka”
- Jerzy Strzelecki „Topography Of Remembrance”.
Sklep jest otwarty w godzinach zwiedzania: wtorek-niedziela 10.00-16.00.
(Źródło i foto: MPMZO)