Na zdjęciu włodarze Powiatu wraz z nauczycielką i powiatową doradczynią do spraw ekologii podczas lekcji w Konarze

W ramach realizowanego przez Powiat Oświęcimski projektu LIFE - IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla Województwa Małopolskiego”, 14 marca w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Stanisława Konarskiego doradczyni do spraw klimatu i środowiska Edyta Burman przeprowadziła lekcję edukacyjną pt. „Działania adaptacyjne łagodzące skutki zmian klimatu”.

Celem lekcji było omówienie obecnego stanu wiedzy na temat przyczyn i skutków zmian klimatu oraz działań adaptacyjnych łagodzących skutki tychże zmian. 

Jednym z omawianych działań była konieczność oszczędzania energii elektrycznej. Obecni na sali starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i wicestarosta Paweł Kobielusz przekazali powiatowemu „Konarowi” energooszczędne żarówki, które pozwalają zaoszczędzić nawet 80% energii. Oszczędzanie energii przynosi korzyści nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Mniej zużytego prądu oznacza nie tylko mniejsze zanieczyszczenie środowiska, ale również niższe rachunki.

W drugiej części wykładu poruszono temat bioróżnorodności. Zmieniający się klimat i związane z tym katastrofy wpływają niszcząco na zasoby ekosystemu i liczebność gatunków. Bogusław Raj z Koła Pszczelarzy Ziemi Oświęcimskiej przedstawił kluczową rolę pszczół w naszym ekosystemie.

***

Zmiany klimatu są obecnie jednymi z najistotniejszych zagrożeń środowiskowych, społecznych i ekonomicznych. Już teraz, niestety, doświadczamy poważnych skutków zmian klimatycznych w postaci ekstremalnych zjawisk pogodowych - silnych wiatrów i gwałtownych burz, gradobicia, intensywnych opadów deszczu. Efektem tych zjawisk są lokalne podtopienia, rekordowe temperatury czy susze skutkujące pożarami.  

Podejmując natychmiastowe i zdecydowane działania w zakresie wzrostu świadomości ekologicznej wśród mieszkańców oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych, mamy szansę na uniknięcie globalnej katastrofy klimatycznej.

Fot. ekodoradca