Na zdjęciu stara para butów deportowanego do obozu będąca obecnie w kolekcji Muzeum Auschwitz

To tytuł sesji edukacyjnej online, która odbędzie się 20 marca (poniedziałek). Podczas sesji zostaną wyświetlone filmy wyjątkowej serii dokumentalnej „Historia Auschwitz w 33 przedmiotach” przygotowanej we współpracy Telewizji Polsat i Muzeum Auschwitz. Udział w sesji jest bezpłatny.

Filmy - poprzez autentyczne przedmioty związane z historią niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady - ukazują przerażającą skalę zbrodni, ogrom cierpienia ofiar, ale też siłę oporu więźniów.

- Podczas sesji opowiemy również o jednej z najnowocześniejszych na świecie pracowni konserwatorskich oraz o przechowywaniu historycznych przedmiotów, których na co dzień nie oglądają odwiedzający - przybliżają organizatorzy.

Program

16.00 - 16.10 | Otwarcie sesji
Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście
 
16.15 - 16.45 | Perspektywa Zbiorów – przedmioty z indywidualnymi historiami
Agnieszka Sieradzka, Zbiory Muzeum

16:50 - 17.20 | Perspektywa konserwacji - odkrywanie i zachowywanie pamięci o ofiarach
Andrzej Jastrzębiowski, Pracownie Konserwatorskie

(podczas poszczególnych części prezentowane będą fragmenty dokumentu)

17.30 - 17.45 | Założenia filmu a wyzwania Pamięci po przekroczeniu progu XXI wieku
Marek Zając, sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, Przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau, dyrektor stacji telewizyjnej Polsat Rodzina

17.45 - 19.00 | Fragment filmu dokumentalnego „Historia Auschwitz w 33 przedmiotach” z komentarzem twórców

Udział w sesji jest bezpłatny. Zgłoszenia, przy użyciu formularza online, prosimy przesyłać do 19 marca br. Po tym terminie otrzymają Państwo e-mail z linkiem do udziału w spotkaniu.

Każdy odcinek filmu serii dokumentalnej „Historia Auschwitz w 33 przedmiotach” ukazuje dzieje niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz przez pryzmat niezwykłych miejsc i przedmiotów skrywających w sobie poruszające historie, ważne dla zachowania pamięci o ofiarach i stanowiące przestrogę dla kolejnych pokoleń.

(Źródło i foto: Muzeum Auschwitz)