Na zdjęciu oddająca hołd żołnierzom wyklętym delegacja władz Powiatu Oświęcimiu, która złożyła wiązanki kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Oświęcimiu

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych delegacja władz Powiatu Oświęcimskiego uczciła tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, lecz walczyli dalej, tym razem przeciw sowietyzacji Polski. Wicestarosta Paweł Kobielusz i członkowie zarządu powiatu - Teresa Jankowska i Jerzy Mieszczak złożyli wiązanki kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na pl. Kościuszki oraz pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego na terenie oświęcimskiej uczelni i - wspólnie z władzami Oświęcimia - przy obelisku poświęconym temu bohaterowi w Parku Zasole.

Na dzień obchodów nieprzypadkowo wybrano datę 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu (źr. IPN).

W murach osławionego więzienia na Rakowieckiej, gdzie byli więzieni, torturowani i zabijani żołnierze przeciwstawiający się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu, mieści się obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. 

Żołnierze Wyklęci pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowo walczyli z władzą komunistyczną. Propaganda PRL-u określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.

Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach bezpieki oraz Informacji Wojskowej. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

Fot. RL. (Więcej zdjęć na profilu Powiatu Oświęcimskiego na Facebooku).