Rzeźba „Asklepios” znajdująca się w zbiorach Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Igor Mitoraj był jednym z największych i najbardziej cenionych światowych rzeźbiarzy przełomu XX i XXI wieku. Dzieciństwo i młodość spędził w Grojcu. Nawet po emigracji na Zachód i osiągnięciu wielkich sukcesów nigdy nie zapomniał o swojej małej ojczyźnie. W najbliższą niedzielę, 26 marca, w 79. rocznicę urodzin słynnego rzeźbiarza Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej o godz. 16.00 po raz pierwszy zaprezentuje publicznie obraz autorstwa Igora Mitoraja ze swoich zbiorów. Wstęp wolny.

Powstałe w 2001 roku dzieło pt. „Głowa” ma wymiary 88×60 cm. Oprócz niego w niedzielne popołudnie będzie można również podziwiać rzeźbę wykonaną przez Igora Mitoraja pt. „Asklepios”. Stanowi ona ważny element muzealnej ekspozycji stałej.

Na spotkanie przy kawie z Igorem Mitorajem Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej zaprosiło prof. Joannę Kubicz z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pani profesor podzieli się z uczestnikami spotkania wiedzą o artyście i jego niezwykłej twórczości.

Igor Mitoraj urodził się 26 marca 1944 w Oederan w Niemczech. Był synem polskiej robotnicy przymusowej i francuskiego jeńca wojennego.

Po wojnie matka wróciła z synem do kraju. Dzieciństwo i młodość Igor spędził w Grojcu. Po ukończeniu bielskiego liceum plastycznego rozpoczął studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Później wyjechał do Francji, by dalej studiować. Swoje pierwsze ważne rzeźby stworzył we Włoszech. Swój czas dzielił pomiędzy Paryżem i włoską Pietrasantą, gdzie od 1983 miał swoją pracownię

Znajduje się w gronie najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy. Najbardziej jest znany z monumentalnych rzeźb znajdujących się m.in. w Paryżu, Rzymie i Londynie. Od 2005 roku jedną z nich, „Eros bendato” („Eros spętany”), możemy podziwiać na Rynku Głównym w Krakowie. Z kolei rzeźbę Mitoraja pt. „Ikaria” można podziwiać na dziedzińcu Pałacu pod Blachą, stanowiącego część kompleksu muzealnego Zamku Królewskiego w Warszawie.

Igor Mitoraj zmarł 6 października 2014 roku w Paryżu. Niedawno ukazała się książka Agnieszki Stabro pt. „Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu”.

(Źródło Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej). Foto: „Asklepios”. (MPMZO), „Ikaria” (RL)