Na zdjęciu Leszek Szuster w rozmowie z Januszem Toczkiem

Tym razem nie jako współprowadzący, za to w głównej roli. Wczoraj, podczas 86. Krakowskiego Salonu Poezji w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, odbyła się promocja książki Janusza Toczka pt. „Remanent”. Publikację wydała Fundację na rzecz MDSM, a w Powiat Oświęcimski wsparł finansowo wydanie książki.

„Toczek wpisuje się swoja twórczością w szeregi najlepszych „tekściarzy”. Jest w niej dystans i dowcip Młynarskiego, czułość Osieckiej, kabaretowa mądrość Przybory, liryczność Kofty, nastrojowość Turnaua, muzyczność Sikorowskiego, poczucie rytmu Cygana” - czytamy w opisie.

- Miałem szczęście być jednym z rzeszy uczniów Profesora w popularnym „Konarze” - mówi starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński, jeden z uczestników spotkania, który miał okazję przeczytać fragment dzieła.

Do twórczości profesora Toczka, słynnego polonisty z "Konara",  wprowadziła Małgorzata Gwóźdź, autorka posłowia zawartego w publikacji. Natomiast rozmowę z autorem poprowadził Leszek Szuster, gospodarz oświęcimskiego Salonu.

Utwory Janusza Toczka czytali przyjaciele i wychowankowie autora: Lech Chodacki, Kazimierz Homa (obecny przewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu), Beata Kasprzyk-JuszczykArkadiusz Juszczyk, Anna Koźlik, Ola Lisak, Łukasz Mrzygłód, Wiola Suska oraz Agnieszka Wróblewska, a oprawę muzyczną zapewnili Maria Kudełka-Gonet i Piotr Kudełka.

Gratulujemy Autorowi imponującej twórczości oraz dziękujemy za wiele lat dobrej i inspirującej współpracy przy realizacji Krakowskich Salonów Poezji w MDSM i wielu innych projektów.

Książka powstała z inicjatywy Leszka Szustera, wieloletniego dyrektora MDSM. Autorką projektu graficznego jest Ewa Natkaniec.

Projekt realizowany jest przy wsparciu Miasta Oświęcim, Powiatu Oświęcimskiego, Firmy Inżynierskiej EnCo, Fabryki Maszyn i Urządzeń OMAG Sp. z o. o. , Austrotherm Sp. z o. o., RE-Bau Sp. z o. o. oraz Gebrüder Weiss Sp. z o.o. Publikacja powstała dzięki wsparciu Miasta Oświęcim i Powiatu Oświęcimskiego oraz Fabryki Maszyn i Urządzeń OMAG.

(Źródło: MDSM, fot. Dominik Smolarek)