Widok na tereny byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau. W tle fragment pomnika i napis 1933-1945

90 lat temu na terenie Dachau zaczął funkcjonować pierwszy, oficjalny obóz koncentracyjny przeznaczony dla politycznych oponentów Adolfa Hitlera. „Dziś z naszym partnerskim Powiatem Oświęcimskim wspominamy wszystkie ofiary nacjonalizmu, a w słowach „Nigdy więcej/Nie wieder” postrzegamy naszą misję i obowiązek pamięci” - czytamy na stronie Starostwa Powiatowego w Dachau.

22 marca 1933 r., krótko po objęciu rządów w Niemczech przez Hitlera i NSDAP, niemieccy naziści utworzyli w Dachau, mieście w pobliżu Monachium, pierwszy oficjalny obóz koncentracyjny. KZ Dachau stał się „wzorem" dla wszystkich późniejszych obozów koncentracyjnych, w tym na terenach okupowanych.

W KZ Dachau więziono około 200 tys. osób z całej Europy. Zginęło ponad 40 tysięcy więźniów, w tym około 10 tys. Polaków. 29 kwietnia 1945 r. ocalałych wyzwoliły wojska amerykańskie.

Krótko po wyzwoleniu Amerykanie wykorzystywali były obóz więźniarski oraz części byłego obozu SS jako obóz dla internowanych. Po jego zamknięciu dawne baraki służyły za schronienie niemieckim wysiedleńcom. Wtedy też zostały tak dalece zmienione, że w 1965 r., gdy tworzono Muzeum-Miejsce Pamięci KZ-Gedenkstätte Dachau, wyburzono je.

Fot. RL