Na zdjęciu brązowe okładziny budynku SOSW

Ważne decyzje dotyczące naszego powiatu podjęto na 65. sesji sejmiku województwa małopolskiego. Radni przyjęli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Województwa Małopolskiego Powiatowi Oświęcimskiemu na realizację trzeciego etapu budowy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu.

Środki finansowe Województwa Małopolskiego na ten cel zostały zaplanowane w Wieloletniej Prognozie Finansowej i zostaną przekazane do Powiatu Oświęcimskiego w formie dotacji celowej w br. o wartości 4 mln zł i w 2024 roku w tej samej kwocie.

- To efekt naszych konstruktywnych rozmów z marszałkiem Witoldem Kozłowskim podjętych jeszcze w zeszłym roku. Pan marszałek gościł w SOSW i był pod ogromnym wrażeniem skali przedsięwzięcia - powiedział starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński (Filmik z wizyty marszałka Witolda Kozłowskiego w SOSW : Spotkanie władz Powiatu z marszałkiem Małopolski w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. - YouTube )

Trzeci etap, który ruszył jesienią ub. roku, pochłonie około 27 mln zł. Dofinansowanie z Polskiego Ładu sięga 12,7 mln zł, 4 mln zł to tegoroczna dotacja Województwa Małopolskiego.

Trzeci, a zarazem ostatni etap swoim zakresem obejmuje budowę sali gimnastycznej, przebudowę budynku szkoły podstawowej z dobudówkami i połączenie go przewiązkami z pozostałą częścią rozbudowanego ośrodka.

- Udało nam się pozyskać znaczne środki na trzeci etap. Biorąc pod uwagę środki, które w tej kadencji zarząd powiatu pozyskał na drugi i trzeci etap, łączna kwota dofinansowań z budżetu państwa oraz innych źródeł, w tym z budżetu Województwa Małopolskiego, sięgnęła trzydziestu milionów złotych. Przypomnę, że nasi poprzednicy tylko mówili na temat możliwości pozyskania środków zewnętrznych, natomiast kiedy uzyskali takie środki, musieli w większości je zwrócić, ponieważ nie potrafili ich wykorzystać - mówił starosta Andrzej Skrzypiński tuż po podpisaniu umowy z wykonawcą trzeciego etapu budowy.

W rozbudowywanym od kilku lat Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Oświęcimiu uczy się i rehabilituje 270 osób niepełnosprawnych. Głównie są to mieszkańcy naszego powiatu. Do dyspozycji mają już m.in. nowoczesne i funkcjonalne sale, aulę, dobrze wyposażone pracownie nauki zawodu, oraz basen.

Po zakończeniu robót SOSW w Oświęcimiu będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w naszym kraju.

***

Na marcowej sesji radni województwa przyjęli uchwałę intencyjną w sprawie wyrażenia woli przejęcia przez Województwo Małopolskie instytucji kultury Powiatu Oświęcimskiego - Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - prowadzonej jako instytucji wspólnej z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.