Na zdjęciu uczestnicy spotkania w magistracie w Czadcy z udziałem przedstawicieli miejscowych władz i gości z Powiatu Oświęcimskiego

Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński gościł w partnerskim mieście Czada. Spotkał się m.in. z nowym burmistrzem tego słowackiego miasta Matejem Šimáškiem.

Wizyta, do której doszło 23 lutego, miała na celu ustalenie szczegółów dotyczących wspólnej realizacji zadań i złożenia wniosku o pozyskanie środków z Programu Interreg Polska - Słowacja 2021-2027.

W spotkaniu ze stroną słowacką oprócz starosty oświęcimskiego uczestniczyli także naczelnicy wydziału ochrony środowiska oraz wydziału inwestycji, rozwoju i dróg Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu.

Program Interreg wymaga wspólnej realizacji zadań. Środki będą pozyskane na poprawę odwodnienia dróg poprzez budowę i przebudowę rowów odwadniających oraz na wykonanie łąk kwietnych przy szkołach i w pasach drogowych.

Dynamicznie zmieniające się warunki meteorologiczne i hydrologiczne na skutek postępujących zmian klimatu powodują m.in. okresowe susze i powodowane nimi pożary, oraz gwałtowne opady, których skutkiem są podtopienia i powodzie. Przestarzała infrastruktura hydrotechniczna oraz niewystarczające możliwości magazynowania wody ograniczają skuteczne przeciwdziałanie tym zjawiskom.

Powiat Oświęcimski wraz ze słowackim partnerem planują działania w ramach priorytetu 1. Przyjazne naturze i bezpieczne pogranicze związane z przystosowaniem do zmian klimatu i ochroną przed klęskami żywiołowymi:
rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury aby ograniczyć spływ powierzchniowy oraz zwiększyć retencję wody : nasza inwestycja rowy bioretencyjne, kwietne łąki.

Oprócz inwestycji planowane są także wspólne działania edukacyjno-promocyjne (dot. adaptacji do zmian klimatu, promowania zielono niebieskiej infrastruktury, informowania o zasadach postępowania w sytuacji klęsk żywiołowych). W szkołach powiatowych zostaną zorganizowane warsztaty edukacyjne. Będą połączone z tworzeniem kwietnych łąk przy placówkach przy współpracy z klasą o profilu Architektura Krajobrazu z PZ nr 4. Planowane są ponadto prelekcje i spotkania dla mieszkańców.

Fot. mat. miasta Czadca