Dziś rozpoczął się VIII Rajd Konny trasą ucieczki rtm. Witolda Pileckiego KL Auschwitz – Nowy Wiśnicz. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.
W tym roku rajd ma wyjątkowy charakter, bowiem mija właśnie 80 lat od ucieczki z niemieckiego obozu słynnego rotmistrza, który trafił do Auschwitz we wrześniu 1940 r. Dał się wówczas dobrowolnie ująć, by przekazywać meldunki o tym, co dzieje się za drutami obozu. Jako więzień nr 4859 był głównym organizatorem konspiracji w obozie. Po ucieczce z Auschwitz walczył w polskim podziemiu, m.in. w powstaniu warszawskim. Zginął trzy lata po wojnie z rąk komunistów.
Rajd, który rokrocznie organizuje Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rtm. Witolda Pileckiego w Chrzanowie, upamiętnia ucieczkę tego wielkiego polskiego patrioty z obozu, którą podjął w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, wraz z dwoma współwięźniami, Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim.
Podczas postojów w miejscowościach, znajdujących się na trasie przejazdu, uczestnicy w mundurach ułańskich spotkają się z mieszkańcami i opowiedzą o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, jego życiu oraz poświęceniu dla Ojczyzny. Przedstawią również oddziały konne oraz zaprezentują pokazy uzbrojenia.
I tak też było dziś podczas postoju ułanów na terenie szkoły w Bobrku (gm. Chełmek). Z kawalerzystami spotkały się dzieci z miejscowej placówki i podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Bobrku. Rys historyczny na temat losów Witolda Pileckiego przybliżył burmistrz Chełmka Andrzej Saternus. Dodał, że wkrótce w Chełmku powstanie przeszło 20-metrowa wieża widokowa, z której będzie można oglądać m.in. fragment trasy ucieczki rotmistrza z Auschwitz.
Fot. RL (Więcej zdjęć z tego wydarzenia na profilu Powiatu na Facebooku)