Na zdjęciu widać budynek Muzeum Pamięci w lekko śnieżnej scenerii

18 kwietnia w Krakowie odbyło się uroczyste podpisanie listu intencyjnego dotyczącego przejęcia przez Województwo Małopolskie z rąk Powiatu Oświęcimskiego Muzeum Pamięci Ziemi Oświęcimskiej i współprowadzenia go z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

- W pierwotnej uchwale powołującej Muzeum otrzymało ono nazwę Sprawiedliwi Spod Auschwitz. To był bardzo trafny wybór, ponieważ już w nazwie zawierała się istota powstania i działalności tego muzeum. Niestety zarząd poprzedniej kadencji, z byłym starostą Zbigniewem Starcem na czele, pod wpływem nacisków zewnętrznych ośrodków krajowych i zagranicznych, doprowadził do zmiany nazwy Muzeum. I stąd obecna nazwa. Muzeum Pamięci powstało, aby dokumentować heroiczne postawy i bohaterskie czyny Polaków, którzy z narażeniem życia własnego i własnych rodzin niosły pomoc więźniom obozu zagłady. Muzeum do tej pory zidentyfikowało ponad 2 tysiące takich osób, znaczy to, że postawa taka nie należała do rzadkości. Pomoc obejmowała głównie dostawę żywności oraz potrzebnych lekarstw - mówi starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.

- Przyjęcie MPMZO do rodziny instytucji kultury prowadzonych przez Urząd Marszałkowski z pewnością podwyższy jego rangę, zwiększy promocję w regionie, Polsce i zagranicą, a także umożliwi większe finansowanie jego działalności - podkreśla Teresa Jankowska, członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu. 

Ze strony Powiatu Oświęcimskiego list intencyjny podpisali starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska. Województwo Małopolskie reprezentowali marszałek Witold Kozłowski i członkini zarządu województwa Iwona Gibas.

- Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest do tej pory jedyną instytucją kultury Powiatu Oświęcimskiego. Od 2018 roku mogliśmy współuczestniczyć w jego powstawaniu. Partycypacyjny proces tworzenia wystawy stałej, dzięki relacjom mieszkanek i mieszkańców naszego powiatu, jest jego niepowtarzalną wartością, świadczącą o ich wspaniałych postawach pełnych empatii, pomocowości i nieobojętności - mówi Teresa Jankowska, członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu.

MPMZO jest i pozostanie ważną instytucją kultury na mapie naszego powiatu.

- Możemy się chwalić jego działalnością edukacyjną i wystawową. (…) MPMZO, o którym mówimy jako mieszkanki i mieszkańcy powiatu, „nasze muzeum”, takim z pewnością pozostanie, bliskie ludziom ziemi oświęcimskiej, bo o nich opowiada - podkreśla Teresa Jankowska.