Oszczędzanie energii można zacząć od wymiany tradycyjnych żarówek i świetlówek na modele energooszczędne. Wicestarosta Paweł Kobielusz i członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu Teresa Jankowska przekazali na ręce Jacka Stocha, dyrektora popularnego „Chemika” (PZ nr 2 SOMSiT) tzw. zestaw oszczędności energii dla szkoły w postaci świetlówek LED.
„W Chemiku” trwa proces wymiany oświetlenia na energooszczędne. Udało się już wymienić blisko tysiąc świetlówek.
3 kwietnia br. powiatowa doradczyni ds. klimatu i środowiska przedstawiła uczniom „Chemika”, jak dzięki zmianom nawyków w codziennym życiu, można zadbać o środowisko, a tym samym o poprawę klimatu.
W Polsce energia elektryczna i cieplna w zdecydowanej większości pochodzi z procesu spalania paliw kopalnych, takich jak: węgiel, ropa i gaz. Efektem są rosnące ceny prądu i zanieczyszczone środowiska. Spalanie paliw kopalnych w energetyce powoduje powstawanie dużej emisji zanieczyszczeń do powietrza.
Bardzo ważną rzeczą jest wypracowanie pewnych nawyków, które pozwolą nam zużywać mniej energii elektrycznej oraz cieplnej, co korzystnie przełoży się nie tylko na środowisko i klimat, ale również na stan naszego portfela.
Prelekcja wraz z przekazaniem zestawu oszczędności energii odbyła się w ramach realizacji projektu LIFE IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” dofinansowanego ze środków LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Fot. zbiory ekodoradcy