Na zdjęciu Teresa Jankowska, członkini Zarządu Powiatu w Oświęicimiu prezentująca podziękowania od organizatorów Forum

Teresa Jankowska, członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu uczestniczyła w Regionalnym Forum Praktyków Partycypacji w Krakowie. Wydarzenie skierowane było do osób zajmujących się włączaniem w procesy decyzyjne mieszkańców i mieszkanek z województwa małopolskiego i jego okolic.

Czego potrzeba ludziom, żeby zaczęli działać? Maksimum zachęty i minimum biurokracji! Te dwie cechy łączą w sobie mikrogranty, czyli wsparcie dotacyjne dla oddolnych inicjatyw grup nieformalnych oraz organizacji pozarządowych.

- Podczas panelu „Mikrogranty – pomysł na rozwijanie oddolnej aktywności i uproszczanie procedur współpracy” miałam przyjemność zaprezentowania założeń i efektów Lokalnego Programu Grantowego Powiatu Oświęcimskiego, który realizujemy od roku 2020, a w tym roku dodatkowo wspólnie z Gminą Kęty - przybliża Teresa Jankowska.

Lokalny Program Grantowy umożliwia dofinansowanie działań organizacji pozarządowych, szczególnie młodych, a także grup nieformalnych dzięki regrantingowi. Regranting polega na mechanizmie zlecania usługi organizacji pozarządowej, która w imieniu samorządu przekazuje środki finansowe grupom nieformalnym i NGO w formie grantów. Program cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców.

- W tegorocznym konkursie LPG Powiatu Oświęcimskiego i Gminy Kęty złożono 27 wniosków, z czego 21 otrzymało ocenę formalną pozytywną i przechodzi do etapu oceny merytorycznej i spotkań z komisją konkursową. Uczestnikom Forum przedstawiłam również nową formę współpracy i wsparcia organizacji pozarządowych czyli powiatowe Mobilne Centrum Organizacji Pozarządowych, w którego powstanie zaangażowały się wszystkie samorządy w naszym powiecie - relacjonuje Teresa Jankowska, członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu.

Regionalne Forum Praktyków Partycypacji zorganizowała Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych wraz z Fundacją Stocznia i Fundacją Przestrzeń do życia.

Do udziału w Forum zaproszono osoby reprezentujące urzędy, organizacje społeczne i przedstawicieli rad miast i gmin, w tym zarówno osoby doświadczone w działaniach związanych z partycypacją obywatelską, jak i takie, które stawiają na tej ścieżce dopiero pierwsze kroki.

Podczas Forum rozmawiano o doświadczeniach związanych m.in. ze społecznym wymiarze rewitalizacji, partycypacji młodych ludzi, partycypacji dla klimatu, partycypacji miejsc i dialogu pogłębionym.

W tym roku planowanych jest siedem takich spotkań. Regionalne Fora odbyły się już w Toruniu,  Nowej Soli, Białymstoku, Łodzi i Szczecinie. Ostatnie dwa regionalne fora odbędą się w Krakowie i Przemyślu.

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.