Starosta podpisuje dokumenty umożliwiający rozpoczęcie remontu drogi

- Dzięki prowadzonej przez obecny zarząd powiatu mądrej, zrównoważonej polityce rozwoju powiatu oświęcimskiego w końcu doczekaliśmy się modernizacji ulicy Gorzowskiej - powiedział burmistrz Chełmka Andrzej Saternus na dzisiejszym przekazaniu wykonawcy placu budowy. To kolejna ważna inwestycja na powiatowych traktach w Gminie Chełmek.

Na przekazaniu placu budowy w Gorzowie firmie Drog-Bud ze Spytkowic, obecni byli także starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i członek zarządu powiatu Jerzy Mieszczak.

Włodarz Gminy Chełmek stwierdził, że poprzedni, pisowski zarząd powiatu celowo pomijał kierowaną przez niego gminę w zakresie inwestycji powiatowych.

- To, co miało być robione na terenie Gminy Chełmek w kadencji 2014-2018, jest prowadzone dopiero w tej kadencji przez obecny zarząd powiatu - dodał Andrzej Saternus.

- Lata 2014-2018, kiedy rządy w powiecie sprawowali funkcjonariusze PiS, to najczarniejszy okres w historii Gminy Chełmek w XXI wieku - powiedział starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński, prywatnie mieszkaniec tej gminy.

- Dość powiedzieć, że zlikwidowali szkołę średnią, zamknęli na cztery spusty przed mieszkańcami Gminy Chełmek, w szczególności dziećmi, halę sportową na lata, to jeszcze nasza gmina trafiła na „czarną listę” jeśli chodzi o inwestycje powiatowe. Nie planowano żadnych inwestycji, nie zlecano żadnych projektów w żadnych dziedzinach. Było to swoista kara nałożona na mieszkańców Gminy Chełmek za moją, burmistrza Andrzeja Saternusa i posła Marka Sowy publiczną aktywność - dodał Andrzej Skrzypiński.

Skrzypiński podkreślił, że to karykaturalne embargo trwało do objęcia stanowiska starosty przez śp. Marcina Niedzielę, pod okiem którego powstało kilka projektów drogowych. Zaplanowano do wykonania ul. Nadwiślańską w Bobrku, Gorzowską w Gorzowie i kilka innych drobnych inwestycji, głównie w poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

- Dzisiejsze wydarzenie zamyka definitywnie skutki „czarnej zimy” w powiecie oświęcimskim, która wprawdzie skończyła się w roku 2018, wraz z końcem kadencji funkcjonariuszy PiS, ale z jej „długim ogonem” musieliśmy się jeszcze długo zmagać - podsumował starosta Andrzej Skrzypiński.

Modernizacja drogi powiatowej nr 1900K ul. Gorzowska w Gorzowie polega na przebudowie ponad 1,1-kilometrowego odcinka traktu - między ul. Szkolną a rejonem remizy OSP (ul. Krzywa). Zakres zadania obejmuje m.in. remont i przebudowę jezdni, budowę chodnika, sieci kanalizacji deszczowej, sieci oświetlenia ulicznego (doświetlenie przejścia dla pieszych), przebudowę sieci wodociągowej, sieci kanalizacji sanitarnej, poboczy, remont zjazdów, montaż radarowego wyświetlacza prędkości.

Trakt zostanie oddany do użytku najpóźniej pod koniec kwietnia 2024 r.

Wartość robót budowlanych sięga blisko 3,5 mln zł. Zadanie finansowane jest przez Powiat Oświęcimski, Gminę Chełmek oraz dofinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku zakończyła się inna ważna inwestycja w Gm. Chełmek, czyli modernizacja drogi powiatowej ul. Nadwiślańska w Bobrku. Ta istotna, nie tylko dla mieszkańców tego sołectwa droga powiatowa, długo musiała czekać na kompleksową odnowę. Dzięki determinacji obecnych władz Powiatu Oświęcimskiego udało się tego dokonać.

Fot. RL