Na zdjęciu przemawia wicestarosta. Z lewej siedzi wojewoda, a z prawej członek zarządu powiatu

Jakie inwestycje w tym roku wykona Powiat Oświęcimski i pozostali beneficjenci w ramach dofinansowania z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego? Odpowiedź w krótkim materiale filmowym: https://www.youtube.com/shorts/s-lNrleS7bc.

- Należy się cieszyć, że Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy, którego pomysłodawcą był w latach 90. ubiegłego wieku ówczesny prezydent Oświęcimia Andrzeja Telka, wciąż funkcjonuje. Dzięki dofinansowaniu z OSPR na przestrzeni lat znacznie poprawiła się m.in. jakość dróg w Oświęcimiu i okolicy - zauważa wicestarosta Paweł Kobielusz.

Za tegoroczne, blisko 3,2-milionowe rządowe dofinansowanie Powiat zrealizuje trzeci etap modernizacji powiatowego traktu w Brzezince (ul. Niwy, Sportowa i Ofiar Faszyzmu), przebuduje fragment ul. Wysokie Brzegi i Szpitalnej (drugi etap).

- To od dawna oczekiwana przez mieszkańców i kierowców inwestycja. W pobliżu znajduje się szpital powiatowy, a poruszanie się po zniszczonym odcinku drogi nie jest przyjemne. Kończymy przygotowanie dokumentacji, niedługo powinien odbyć się przetarg. Będzie to zadanie dwuletnie. Mam nadzieję, że modernizacja przyczyni się do udrożnienia tej ważnej części stolicy naszego powiatu - powiedział wicestarosta Paweł Kobielusz.

Samorząd powiatowy dostał ponadto środki na utrzymanie terenów Skarbu Państwa.

Obecny, szósty etap OSPR, potrwa do 2025. Wicestarosta, a w ślad za nim pozostali samorządowcy ziemi oświęcimskiej podkreślali, że w obliczu rosnących cen materiałów budowlanych i robocizny pomoc rządowa jest niewystarczająca. Przypomnieli, że ramowe umowy były podpisywane w 2021 r., zanim jeszcze wystrzeliła wysoka inflacja, z którą wciąż się zmagamy.

OSPR został przyjęty w 1996 roku przez Radę Ministrów. Program tworzy warunki do zapewnienia pokoju społecznego wokół byłego KL Auschwitz-Birkenau i godnego upamiętnienia największego w Europie i na świecie miejsca pamięci masowej zagłady milionów ludzi.

Zadania wykonane w dotychczasowych etapach OSPR przyczyniły się do rewitalizacji otoczenia miejsca pamięci masowej zagłady, poprawy dostępności komunikacyjnej w Oświęcimiu i ościennych gminach oraz wyeksponowania walorów turystycznych i edukacyjnych.