Na zdjęciu występ podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Bobrku oklaskiwany między innymi przez starostę oświęcimskiego

Słowa zawarte w tytule były motywem dzisiejszego spotkania integracyjnego w Bobrku, w którym uczestniczyli podopieczni i opiekunowie ze środowiskowych domów samopomocy w naszym powiecie. Spotkanie otworzyli Joanna Saternus, dyrektorka Dom Pomocy Społecznej w Bobrku i Edward Bolak z Fundacji Wspólnota Nadziei. W krótkiej części artystycznej wystąpili podopieczni miejscowego DPS.

W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oświęcimiu, mieszkańcy DPS w Bobrku i Warsztatów Terapii Zajęciowej z siedzibą w Chełmku. W wydarzeniu i towarzyszącej mu konferencji naukowej „Zrozumieć i wspierać – ochrona praw osób z autyzmem” uczestniczyli starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i Teresa Jankowska, członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu.

- Badania i rzeczywistość ostatnich lat pokazują, że prawa osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w Polsce są podważane. W oparciu o dokonaną diagnozę nierównego traktowania, zaplanowaliśmy działania mające na celu wzmocnienie małopolskich organizacji w zakresie egzekwowania praw dorosłych osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w zapewnieniu im niezbędnego wsparcia, w tym w zakresie tworzenia i stosowania prawa przez władze różnego szczebla oraz dostępu do niezbędnych usług - wyjaśnia Edward Bolak z Fundacji Wspólnota Nadziei.

Fot. RL