Stanowisko Starosty Oświęcimskiego Andrzeja Skrzypińskiego, Prezydenta Miasta Oświęcim Janusza Chwieruta i Wójta Gminy Oświęcim Mirosława Smolarka w sprawie użycia symbolu Auschwitz - miejsca największej tragedii w dziejach ludzkości - w politycznym spocie reklamowym partii Prawo i Sprawiedliwość.
„Wyrażamy głębokie oburzenie w związku z opublikowanym w mediach społecznościowych przez Prawo i Sprawiedliwość spotem dotyczącym organizowanego przez Donalda Tuska Wielkiego Marszu 4 czerwca pod hasłem „Pokażmy naszą siłę”. Demonstracja ma być wyrazem jedności sił demokratycznych, sprzeciwiających się drożyźnie, kłamstwu, nieuczciwości w życiu publicznym, a opowiadającymi się za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską.
Przypisywanie organizatorom Marszu motywacji, którymi kierowali się zbrodniarze z KL Auschwitz-Birkenau jest przejawem szczególnego upadku moralnego i intelektualnego.
Łączenie ofiar II wojny światowej, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau z Marszem w obronie demokracji uznajemy za przekroczenie wszelkich granic publicznej debaty!
Wykorzystywanie do walki politycznej pamięci ofiar II wojny światowej i kadrów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau jest niedopuszczalne, nieakceptowalne i bolesne.
Jako Mieszkańcy Ziemi Oświęcimskiej mocno doświadczonej II wojną światową, szczególnie poprzez okrucieństwo stosowane na więźniarkach i więźniach KL Auschwitz, stanowczo żądamy od partii Prawo i Sprawiedliwość natychmiastowego zaprzestania publikacji spotu w przestrzeni publicznej.
Nienawiść, zło i okrucieństwo często zaczynają się od słów i obrazów umiejętnie stosowanych do manipulacji i niszczenia drugiego człowieka, dlatego sprzeciwiamy się stosowaniu tego typu narzędzi przeciwko ludziom, procesom demokracji i wizerunkowi Polek, Polaków i Polski.
Łączenie ofiar II wojny światowej, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau z Marszem 4 czerwca 2023 r. uznajemy za niestosowne i oburzające!
Niech nasz apel będzie wypełnieniem słów byłego więźnia Mariana Turskiego wygłoszonych 27 stycznia 2020 roku w Oświęcimiu, podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau: „Nie bądźcie obojętni, jeżeli widzicie kłamstwa historyczne. Nie bądźcie obojętni, kiedy widzicie, że przeszłość jest naciągana na poczet aktualnej polityki. Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana”.