Członkini zarządu powiatu, starosta i wiceprzewodniczący rady powiatu podążają w zadumie w stronę Ściany Śmierci

14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu KL Auschwitz grupę 728 Polaków. Ta tragiczna data jest uważana za początek funkcjonowania największej fabryki śmierci, w której straciło życie ponad milion osób. 14 czerwca jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci i Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

W pierwszym transporcie do Auschwitz byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758. Z 728 deportowanych więźniów, wojnę przeżyło 325 osób, zginęło 292, a w przypadku 111 los jest nieznany.

Dzisiejsze uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed 83 lat rozpoczęły się mszą św. odprawioną w kościele w Harmężach. Były kontynuowane na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, przed historycznym budynkiem, w którym umieszczono pierwszy transport polskich więźniów. Pod tablicą poświęconą temu wydarzeniu zgromadzeni złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

Następnie uroczystości przeniosły się do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. W wydarzeniach upamiętniających rocznicę na terenie Miejsca Pamięci wzięło udział 13 Ocalałych z Auschwitz.

- Trudno jest sobie dziś wyobrazić, to co przeżywali ci idący ulicami Tarnowa i wsiadający do pociągu. Dotąd znaliśmy dosłownie kilka zdjęć z tego wydarzenia. Tarnowski kolekcjoner Marek Tomaszewski dokonał odkrycia całego albumu wykonanego przez Niemców, w którym znajduje się kilkadziesiąt zdjęć właśnie z tego pierwszego transportu. Wartość tego odkrycia jest porównywalna z najbardziej znanymi albumami związanymi z historią Auschwitz. Marek Tomaszewski przekazał cyfrowe kopie fotografii do Archiwum, dzięki czemu będą one dostępne dla całego świata - podkreślił w swoim wystąpieniu dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński. (Więcej informacji o tej unikatowej kolekcji zdjęć można przeczytać tutaj).

Liczne delegacje, w tym przedstawiciele władz Powiatu Oświęcimskiego - starosta Andrzej Skrzypiński, wicestarosta Paweł Kobielusz, członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska oraz wiceprzewodniczący rady powiatu Piotr Śreniawski oddały hołd pomordowanym składając kwiaty i zapalając znicze pod Ścianą Śmierci. 

Po części oficjalnej goście zwiedzili nowe Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci, które zacznie funkcjonować od 15 czerwca.

– Jestem zaszczycony, że mogłem wesprzeć tak ważną inwestycję w Muzeum Auschwitz-Birkenau, wraz z polskim ministrem kultury i dziedzictwa narodowego oraz Unią Europejską. Jest też dla mnie zaszczytem, że mogłem poświęcić część mojego życia na zachowanie autentyzmu Auschwitz – powiedział przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder, który jest także prezesem nowojorskiej Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation.

***

Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.

Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny. (Źródło: Muzeum Auschwitz).

Fot. RL (Więcej zdjęć z wydarzenia na profilu Powiatu Oświęcimskiego na Facebooku)