Na zdjęciu osoby biorące udział w obradach Powiatowej Rady Rynku Pracy

5 czerwca w Powiatowym Urzędzie Pracy w Oświęcimiu odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy. Obradom przewodniczyła szefowa PRRP, członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Oświęcimiu Józef Kała przedstawił informacje o sytuacji na lokalnym rynku pracy powiatu oświęcimskiego. Dane dotyczyły m.in. stopy bezrobocia, która w naszym powiecie wynosiła na koniec marca 5,7%. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w PUP na koniec kwietnia br. to 2608 osób.

Dyrektor PUP omówił również dane statystyczne dotyczące liczby bezrobotnych w poszczególnych gminach powiatu. Okazuje się, że największa liczba bezrobotnych występuje w gm. Kęty – 766 osób, a najmniej w gm. Polanka Wielka – 47 osób.

Zastępca dyrektora PUP w Oświęcimiu Patrycja Bies-Walus omówiła poziom wykorzystania środków Funduszu Pracy przeznaczonych na aktywizację bezrobotnych.

- Na dzień 22 maja br. wykorzystanie środków było na poziomie niespełna 80%, na kwotę ponad 4 mln zł - przybliżyła.

Pani dyrektor omówiła również dodatkowe środki jakie pozyskał Powiatowy Urząd Pracy w Oświęcimiu na walkę z bezrobociem, m.in. Program Regionalny Konserwator oraz Regeneracja, dodatkowe środki z MRiPS na program aktywizacji zawodowej bezrobotnych zamieszkujących na wsi (z czego realizowane są staże, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej oraz prace interwencyjne).

Powiatowa Rada Rynku Pracy pozytywnie przegłosowała przyjęte informacje.

Do zakresu działania Powiatowej Rady Rynku Pracy należy m. in.:

• inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do pełnego i produktywnego zatrudnienia w powiatach,
  • ocena racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy,
  • opiniowanie kryteriów podziału środków Funduszu Pracy na finansowanie programów dotyczących promocji zatrudnienia i finansowanie innych fakultatywnych zadań,
  • składanie wniosków i wydawanie opinii w sprawach dotyczących kierunków kształcenia, szkolenia zawodowego oraz zatrudnienia w powiecie,
  • delegowanie przedstawicieli do komisji konkursowej (...) dokonującej wyboru kandydata na stanowisko dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy,
  • opiniowanie wniosków o odwołanie lub wnioskowanie o odwołanie dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy.

(Więcej o PRRP: Skład Powiatowej Rady Rynku Pracy | WORTAL (praca.gov.pl))