Moment podpisania umowy przez władze Powiatu i Małopolski

W auli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu włodarze Powiatu Oświęcimskiego i Województwa Małopolskiego podpisali dziś umowę, na mocy której samorząd wojewódzki wsparł Powiat kwotą 4 mln zł na rozbudowę placówki przy ul. Obozowej w Oświęcimiu (III etap). Dokument sygnowali starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i marszałek Małopolski Witold Kozłowski.

Pod stosowną umową podpisali się także wicestarosta Paweł Kobielusz, członkini zarządu województwa małopolskiego Iwona Gibas i członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska. Obecni na uroczystości byli m.in. Dorota Niedziela, która wystąpiła w podwójnej roli – jako posłanka oraz wdowa po śp. staroście Marcinie Niedzieli, który nie bacząc na trudności dążył do ukończenia tej ważnej, ambitnej, ale i bardzo kosztownej inwestycji.

Świadkami podpisania umowy byli także pozostali członkowie zarządu powiatu - Grażyna Kopeć i Jerzy Mieszczak, zastępca prezydenta Oświęcimia Krzysztof Kania, radni wojewódzcy, powiatowi i miejscy, przedstawiciele instytucji.

- Dziś mamy wyjątkowy dzień. Po pierwsze podpiszemy wyjątkową umowę z zarządem województwa małopolskiego na finansowanie inwestycji budowy III etapu SOSW. To jest długo oczekiwana i planowana inwestycja. Po drugie, biorąc pod uwagę, że wczoraj obchodzony był Dzień Dziecka, ta dzisiejsza uroczystość to niejako prezent samorządu powiatowego i wojewódzkiego dla uczących się tu dzieci i młodzieży - powiedział starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.

Zanim włodarze podpisali umowę, wraz z gośćmi obejrzeli występ podopiecznych SOSW o losach patronki szkoły, śp. Zofii Pomysz. Postaci niezwykłej, byłej więźniarki Auschwitz, po wojnie dziennikarki i pisarki. Osoby powszechnie cenionej za niezwykłą dobroć. Pani Zofia odeszła w sierpniu zeszłego roku, spoczęła na cmentarzu komunalnym w Oświęcimiu. W tym roku skończyłaby 100 lat.

Starosta przypomniał, że koncepcje budowy nowej siedziby ośrodka powstawały dość długo. W pierwszych ustaleniach miał to być rozłożysty, parterowy budynek, jednakże na przeszkodzie tym planom stanęły problemy własnościowe działek.

Zielone światło do rozpoczęcia prac koncepcyjnych dał w kadencji 2010-2014 ówczesny starosta Józef Krawczyk. W następnej kadencji zarząd powiatu podjął decyzję o budowie nowej siedziby SOSW w oparciu o istniejące już budynki oświatowe Powiatu na os. Zasole i dobudowy do nich kolejnych elementów.

- Akurat teraz znajdujemy się w miejscu, gdzie obiekt był przebudowany i rozbudowany - podkreślił starosta.

W ramach III etapu prac częściowo rozebrany zostanie istniejący budynek szkoły podstawowej oraz rozbudowany o nowe skrzydło. Nowo powstała część zachodnia pomieści salę gimnastyczną z zapleczem oraz boisko wielofunkcyjne zewnętrzne o nawierzchni syntetycznej.

Włodarz Powiatu nie krył, że już od pierwszej wizyty w rozbudowywanym SOSW marszałek województwa wykazywał duże zainteresowanie powstającym obiektem i deklarował wolę współpracy w zakresie dokończenia rozbudowy placówki.

Marszałek Witold Kozłowski potwierdził słowa starosty.

- To szczególny projekt samorządowy. Nie ukrywam, że okoliczności tego dużego projektu nie są łatwe, ale udowadniamy, że jesteśmy samorządowymi homo sapiens, że potrafimy, szukając wartości dodanej, zrealizować projekt, któremu na początku niewielu dawało szanse powodzenia. (…) Powstaje piękny obiekt, jeden z największych ośrodków tego typu nie tylko w naszym województwie, ale i w kraju - powiedział marszałek Witold Kozłowski.

Wyrazem dobrej współpracy obu samorządów jest także wola przejęcia przez Województwo Małopolskie od Powiatu Oświęcimskiego prowadzenia z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

- Województwo ma dużo większe możliwości wpływania na rozwój tej jednostki kultury - stwierdził Witold Kozłowski.

Marszałek przypomniał, że Powiat odzyskał pomieszczenia zajmowane do niedawna przez Małopolskie Centrum Kształcenia Nauczycieli w kompleksie przy ul. Bema. Placówka, której organem prowadzącym jest Województwo przeprowadziła się do jednego z budynków oświęcimskiej uczelni.

Fot. RL