W Piwnicy Artystycznej MDK stoją naczelniczka wydziału edukacji, starosta i wicestarosta

Z myślą o uczniach kształcących się w konkretnym fachu, w szkołach prowadzonych przez Powiat Oświęcimski powstały Centra Kompetencji Zawodowych. Dzięki współpracy szkół z lokalnymi przedsiębiorcami uczniowie mogą nabyć umiejętności niezbędne na rynku pracy.

W Piwnicy Artystycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu podsumowano realizację zadania pn. Centra Kompetencji Zawodowych w Powiecie Oświęcimskim - zawierającego trzy projekty dla uczniów kształcących się zawodowo w szkołach prowadzonych przez Powiat Oświęcimski.

Centra Kompetencji Zawodowych powstały jako partnerstwo szkół oraz środowiska pracodawców, którzy zostali włączeni do aktywnej współpracy na rzecz wspierania uczniów oraz kadry placówek kształcących zawodowo.

Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński i wicestarosta Paweł Kobielusz oraz członkowie zarządu - Teresa Jankowska i Jerzy Mieszczak - podziękowali dyrektorom i nauczycielom szkół realizujących projekt oraz pracownikom starostwa zaangażowanym w realizację zadania.

Projekt realizowany był w pięciu zespołach szkół w zakresie trzech specjalności: branży administracyjno-usługowej, elektryczno-elektronicznej oraz turystyczno-gastronomicznej.

Realizacja projektów w latach 2018-2022 możliwa była dzięki uzyskaniu dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Ogólna wartość zrealizowanych projektów wyniosła 5.345.246, 88 zł.

Podstawowe rezultaty projektów to utworzenie Centrów Kompetencji Zawodowych realizujących zadania Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w oparciu o bazę lokalową i dydaktyczną zespołów szkół .

Zakładanym rezultatem realizacji projektów było lepsze dopasowywanie systemów kształcenia i szkolenia do potrzeb rynku pracy, ułatwianie przechodzenia z etapu kształcenia do etapu zatrudnienia oraz wzmacnianie systemów kształcenia i szkolenia zawodowego i ich jakości, w tym poprzez mechanizmy prognozowania umiejętności, dostosowania programów nauczania oraz tworzenia i rozwoju systemów uczenia się poprzez praktyczną naukę zawodu realizowaną w ścisłej współpracy z pracodawcami.

Niezależnie od zaplanowanych do realizacji w ramach trzech projektów zadań, z budżetu Powiatu Oświęcimskiego zostały pokryte wydatki konieczne dla pełnego funkcjonowania placówek jako Centra Kompetencji Zawodowych, takie jak: wykonanie dodatkowych robót budowlanych, zakup dodatkowego wyposażenia czy zakup schodołazów w kwocie ogółem 1.040.225,83 zł.

Uczestnikami projektu było 2151 uczniów i 78 nauczycieli, którzy skorzystali ze wsparcia w postaci doradztwa zawodowego, stypendiów, stażów, praktyk oraz kursów i szkoleń.

Powiat Oświęcimski za realizację projektu „Utworzenie i rozwój Centrum Kompetencji Zawodowych branży administracyjno- usługowej Powiatu Oświęcimskiego” został nagrodzony przez Zarząd Województwa Małopolskiego honorową statuetką oraz dyplomem jako laureat plebiscytu "Fundusze Europejskie są w Małopolsce".

Fot. JH